Конституционният съд на Турция отмени част от правомощита на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган.
С решението си съдиите отменят указ, с който той се самоупълномощи да уволнява управителите на централните банки и да назначава ректорите на университети. За последните пет години самият той бе сменил общо петима гуверньори на централната банка, като така затегна и контрола си върху икономиката.
Поредица ръководства на банката са обвинявани от властта, че не успяват да овладеят инфлацията, която от своя стран достигна 75% на годишна база през май. Освен това критиците на Ердоган го обвиняваха години наред, че се меси в паричната политика, макар той миналата година да промени подхода си, след като бе преизбран за президент.
Още: "Вампирът Нетаняху": Ердоган сипе обиди по израелския премиер
Решението на Конституционния съд идва и два месеца след загубата на местните избори от управляващата Партия на справедливостта и развитието, отбелязват световните агенции. Кадровиците смятат, че такава президентска власт изисква да бъде регламентирана със законодателство.
Независимост на висшето образование
За противоречаща на конституцията е определена и част от указа, упълномощаваща Ерсоган да назначава ректори на университети. Именно тази реформа предизвика протести в едно от водещите учебни заведения в Истанбул "Боазичи" или Босфорския университет, бивш "Робърт колеж".
Съдът смята, че Съветът за висшето образование, който има правомощия да номинира кандидати, е бил напълно фактически изключен от процеса, а ролята му е била сведена до това да подава възможни имена. Освен това е изключено и заложеното изискване всички кандидати да са били поне 3 години в системата на висшето образование.
Още: След загубата: това ли е краят на ерата Ердоган?
Властта сега разполага с година, за да изготви ново законодателство за назначаване на ректорите съгласно решението на съда.
На този фон макар Ердоган да назначава повечето съдии в Конституционния съд, то той все още е смятан за способен да отсъжда по начин, независим от други центрове на властта.