Фалитът на застрахователната фирма „Олимпик“, която подложи на изпитание отношенията между Кипър и България, можеше да бъде избегната, стига надзорният орган на кипърския застрахователен сектор да беше изпълнил задълженията си по-стриктно. Това пише електронното издание на кипърския ежедневник Cyprus Mail, цитирано от "Фокус".
Документи, с които Cyprus Mail се сдоби, разкриват че собственикът на компанията е имал противоречива репутация, в най-добрия случай, като резултат от начина и вида на компаниите, които е управлявал, докато „Олимпик“ е имала натрупани искове, които надхвърлят почти четири пъти годишния ѝ оборот.
Диего Гонсалес Алонсо, испански гражданин и собственик на базираната в Люксембург компания-майка на „Олимпик“, „Хиспакол“, е бил назован в изявление от юни 2015 година издадено от испанската Национална комисия за фондовите пазар, която контролира финансовите пазари в иберийската страна, предупреждавайки инвеститорите за дейностите на компанията му.
В България, където компанията има 9-процентов пазарен дял и около 200 000 застрахователни полици издадени на шофьори, „Олимпик“ е изправена през 9 500 иска на стойност 28.5 милиона евро. Въпросът кой е отговорен за тези искове нарани двустранните отношения и българските власти поискаха от Кипър да платят сметката.
Ралица Агайн, заместник-председателят на българската Комисия по финансов надзор, подаде оставката си във вторник, след като фалитът на „Олимпик“ беше обсъден в парламента в София в присъствието на министър-председателя Бойко Борисов. Тя беше критикувана от българския финансов министър Владислав Горанов, допълва кипърското издание.