Председателят на хърватския парламент Гордан Яндрокович заяви пред Камарата на депутатите на румънския парламент, че се надява двете страни да влязат в Шенген на 1 януари 2023 г. В изказването му обаче не бе спомената България, която също настоява за членство в Шенгенското пространство.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Все пак в края на октомври вицепрезидентът Илияна Йотова и хърватският премиер Андрей Пленкович изразиха амбиция "заедно да влезем в Шенген".
Гордан Яндрокович е на официално посещение в Букурещ по покана на председателя на Камарата на депутатите Марчел Чолаку, предаде "Аджерпрес", цитирана от БТА. Пред румънските депутати той каза, че има много прилики между пътя на Хърватия и Румъния, тъй като и двете страни са преживели прехода от комунизъм към демокрация и е трябвало да направят редица промени и да положат усилия, за да влязат в НАТО и ЕС, което е било тяхна обща цел.
По думите му - и двете страни целят пълна интеграция в рамките на ЕС и чрез решението на Хърватия за приемане на еврото след 2 месеца ще бъде постигната важна стратегическа цел на външната политика. Яндрокович посочи също, че има още две цели пред Румъния и Хърватия – влизането в Шенген и в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
ОЩЕ: Радев: Членството в ОИСР е стратегически приоритет за България
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Яндрокович изтъкна, че Хърватия е готова за членство в Шенген, а последният доклад на Европейската комисия за Румъния потвърждава и нейната готовност. Председателят на хърватския парламент изрази надежда, че двете държави ще станат част от Шенгенското пространство от 1 януари 2023 г.
Припомняме, че вратата пред България за Шенген щеше да е отворена, ако в края на октомври парламентът на Нидерландия не бе приел резолюция, която всъщност засяга и Румъния. В нея се казваше, че Амстердам не трябва да гласува София и Букурещ да бъдат допуснати като членки. Това се случи въреки оценката на Европейската комисия, направена от 30 експерти, която според вътрешния министър Иван Демерджиев е „отлична“ за страната ни. Според президента Румен Радев българската държава е „заложник на вътрешната политика в Нидерландия“.
В същото време в речта си пред румънските депутати Гордан Яндрокович заяви, че Хърватия ще продължи да подкрепя Украйна политически, финансово, хуманитарно и военно, и оцени високо оказаната от Румъния хуманитарна и техническа помощ на хилядите бежанци. „С помощта на приятели като Румъния и Хърватия, Украйна ще спечели тази война“, допълни той.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
България също оказва хуманитарна помощ, а наскоро депутатите гласуваха "за" изпращане на военна подкрепа за Киев.