След голямата буря, предизвикана от изявленията в парламента на лидера на кабинета в Скопие Зоран Заев за изучаването на македонски език в Гърция, Атина ще прехвърли битката на международна почва. Това предава информационната агенция „Мета“, като се позовава на информация от гръцки медии, съобщи "Фокус".
Сега, когато правителството в Атина вече е наясно, че терминът „македонски език" остава в употреба в северната съседка, Гърция се опитва да намери начин как да отговори и да „сведе до минимум щетите", например с допълнителен протокол, който да бъде приет в ООН, написа вестник Iefimerida.
Както обяснява вестник Estia, гръцкият премиер Алексис Ципрас ще поиска ООН да одобри допълнителен протокол, който ще даде много ограничено пространство за използването на термините „език“ и „нация“. Според вестника протоколът ще бъде анекс към Споразумението от Преспа, т.е. ще стане негова неразделна част. Според гръцките вестници, за подготовката на това изменение се е заел Евангелос Калпадакис, съветник на гръцкия премиер.
Държавият глава на страната Прокопис Павлопулос вече поиска от генералния секретар на НАТО да се противопостави на интерпретациите на Преспански споразумение в Македония, за да бъде изключено признаване на „македонски народ" и да се подчертае, че езикът в гръцката северна съседка е славянски.
Според медиите Гърция също така информира САЩ, че споразумението от Преспа няма да бъде ратифицирано в парламента без получаването на по-горе изброените гаранции.