Гърция призна името Северна Македония. Парламентът в Атина одобри Преспанското споразумение, предаде Нова телевизия.
153-ма депутати подкрепиха договора за новото име на Македония. Това е решаващ момент в опитите на Македония да се присъедини към Европейския съюз и НАТО. Досега процесът се блокираше от вето, наложено от Гърция.
Дебатите по споразумението продължиха близо 40 часа заради желанието на много депутати да се изкажат. Подкрепиха го народните представители от управляващата партия „Сириза” и няколко независими.
Проучвания сочат, че между 60 и 70 процента от гърците не одобряват Преспанското споразумение и не искат думата „Македония” да присъства в името на бившата югославска република.
Цялата опозиция гласува „против”, а пред парламента на няколко пъти се събираха хиляди недоволни. Повече от 130 души бяха задържани заради размирици. Очакват се и нови протести, допълва телевизията.
Припомняме, че на 17 юни 2018 г. в района на гръцката част на Преспа беше подписан Договорът, слагащ край на спора за името между Гърция и Македония. Споразумението бе одобрено от министрите на външните работи Никола Димитров и Никос Кодзияс в присъствието на премиерите на двете страни - Зоран Заев и Алексис Ципрас.
С него Македония слага окончателно край на югославския проект и променя името си на Република Северна Македония. С разрешаването на спора се премахва и една от най-големите опасности за региона, който в продължение на век и половина бе сочен като "Балканското буре с барут", отбелязва още БГНЕС.
Редица световни лидери, Европейският съюз и НАТО подкрепиха новата евроатлантическа ориентация на Скопие, както и неговото бъдеще сред страните членки на Общността.