Европейският съюз не е готов да се справи с повторението на миграционната криза от 2015 г. и трябва да се опита да попречи на хората да бягат от нарастващия конфликт в Афганистан, заяви гръцкият министър на миграцията Нотис Митарачи, подчертавайки, че блокът трябва да предложи повече подкрепа на Турция.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Митарарчи, който миналата седмица е подписал писмо с министри от други пет държави от ЕС, в което се казва, че депортирането на неуспели лица, търсещи убежище, трябва да продължи въпреки битките, каза, че прекратяването на такова връщане „ще изпрати грешно послание“.
„Това би довело до повече хора, които се опитват да напуснат и да дойдат в ЕС“, каза Митарачи пред Ройтерс.
Само че единството на шестимата подписали се разпадна до сряда, тъй като Германия и Холандия заявиха, че няма да извършват депортации за момента.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Митарачи каза, че ЕС трябва да предложи по -голяма подкрепа, за да помогне на Турция да смекчи натиска от повече пристигащи мигранти от Афганистан и каза, че блокът не може да поеме друга криза, като тази, пред която беше изправен през 2015 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Абсолютно не, ЕС не е готов и няма капацитет да се справи с друга голяма миграционна криза", каза той.
Гърция беше на първа линия на миграционната криза в Европа преди шест години, тъй като близо милион души, предимно от Сирия, Афганистан и Ирак, стигаха до отдалечени острови след опасното преминаване от бреговете на Турция с надуваеми лодки.
Талибаните спечелиха внезапни и силни придобивки в кампанията си за победа над правителството на Кабул, откакто ръководените от САЩ чуждестранни сили се изтеглят след 20-годишно присъствие.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Много държави -членки на ЕС се притесняват, че развитието в Афганистан може да предизвика повторение на миграционната криза в Европа през 2015 г., когато повече от милион души, повечето от които сирийци, афганистанци и иракчани, пристигнаха в Европа, търсейки убежище.
"Ние сме загрижени за последиците от влошаването в Афганистан и затова е много критично и много важно ЕС да бъде проактивен при предотвратяването на такава криза", каза Митарачи.