Първият кръг по делото на Фреди Белери, затвореният етнически грък, избран за кмет на Химаре, завърши с това, че той остана в ареста, въпреки мобилизацията на Гърция на международно равнище и с неотстъпчивата позиция на албанския министър-председател Еди Рама, пише БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Казусът по същество
На 14 август изтече тримесечният срок, предвиден в албанското законодателство, в който Белери трябваше да положи клетва, след като бъде избран. Има обаче и такива, които твърдят, че времето трябва да започне да се брои от 27 юни, когато градският съвет се събра за първи път, и следователно срокът изтича в края на септември. Но Рама е този, който държи всички козове. Белери не можа - всъщност не му беше позволено - да присъства на церемонията по полагането на клетва и да положи клетва, така че сега ще бъдат обявени нови общински избори. Техният срок ще бъде определен от правителството, което в зависимост от плановете си може да разшири обхвата на изборния закон, който иначе предвижда нов вот в рамките на 45 дни.
Ще се кандидатира ли отново Белери? Теоретично той все още има това право да се кандидатира, тъй като криминалното му досие остава чисто, но планът на Рама почти сигурно предвижда изключването му. Как? Чрез самата съдебна система.
Вероятно преди изборите и въпреки очевидната липса на убедителни доказателства - според защитата - Белери ще бъде осъден за купуване на гласове, което ще опетни чистото му криминално досие и по този начин ще му попречи да се кандидатира. Не е изключено обаче Рама да уреди Белери да бъде освободен преди процеса, за да овладее гнева на гръцкото малцинство и да покаже великодушие пред международната общност. Но въпреки че ще бъде освободен, той няма да може да се кандидатира на изборите. Рама ще продължи да изпълнява плана си за политическо неутрализиране на Белери, към което се стреми от първия момент, в който кандидатурата на етническия грък беше обявена в Химаре.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
В този случай топката ще бъде в полето на жителите на Химаре и в това на представителите на етническото малцинство, които ще бъдат помолени да решат дали ще участват в новите избори и с кого, или ще се въздържат, прекъсвайки всякаква връзка с централната власт в Тирана.
Вариантите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според албански анализатори, които следят развитието на събитията, в случай на повторни избори Рама ще търси кандидат сред етническите гърци, който да бъде възможно най-обединяващ, за да разцепи привържениците на Белери. По този начин той ще отстрани Белери и, което е най-важно, ще контролира община Химаре и ще регулира в полза на близки до него и партията му интереси горещия въпрос за имотите на етническите гърци и по-общо за всички туристически имоти по т.нар. албанска ривиера, както твърди опозицията в страната.
Етническото гръцко малцинство в Химаре показа гнева си с протестен митинг на централния площад в града на 14 август. Съдържанието на протеста и особено речите на кметовете на Атина и Солун, които поискаха незабавното освобождаване и полагане на клетва от Белери, изглежда са разгневили Рама. Няколко часа по-късно в дълъг пост в интернет албанският министър-председател заяви, че е "без думи" и обвини Атина в "сюрреалистична намеса във въпрос, с който се занимава албанското правосъдие". Коментирайки коментарите на Рама, независимият анализатор Анди Бушати определи изказването на Рама в уебсайта Lapsi.al за "нелепост, която вреди на Албания". Той предполага, че Еди Рама сам се е поставил в ъгъла, като е взел решение Белери да бъде арестуван само няколко дни преди изборите на 14 май.
"От една страна, той знае, че печели точки сред онези албанци, които не уважават хората, които смятат Химаре за гръцко. От друга страна, тази победа на националистическия популист рискува да има много висока цена. Албанският премиер изглежда усеща тази загриженост, която все повече удря на камък в Брюксел и Вашингтон. Осъзнавайки, че този гняв е достигнал точката на кипене с протеста в Химаре, премиерът реши да се оправдае с отворено писмо, написано по-скоро, за да бъде прочетено в Атина, отколкото в Тирана", пише Бушати.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
"Не исках да безпокоя домакина". Еди Рама обясни защо не е отишъл в Гърция