Гръцката църква не приема термина "Македония" или негови производни да са част от името на Бившата Югославска Република Македония (БЮРМ). Една от причините е, че ако "Македония" присъства в името на признатата от България Република Македония, той това ще повлияе и на името и на схизматичната самопровъзгласена църква на "Македония", съобщава гръцкото издание Protothema, цитирано от Агенция "Фокус".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Защото името "Македония" обкръжава и кулминира иредентистките възгледи на Скопие", се казва в извадка от съобщението, публикувано от гръцката църква.
По въпроса дали подкрепя протестите около македонския проблем, в съобщението се казва: "Гръцката църква, пионер в борбите за национално самоопределение през вековете, вярва, че всеки израз на защита на Македония е похвален, стига да е искрен, неегоистичен и благочестив и винаги в духа на легитимното и демократично изразяване на мнение. Затова, в контекста на свободата на изразяване на своя клир и паство, тя (Църквата) уважава тяхното право да действат според разбиранията си, с предпазливост и отговорност".
Припомняме, че вече е ясно, че на 4 февруари, на площад "Синтагма", пред гръцкия парламент ще има протест заради името на Македония.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
При всички свои изказвания, гръцката църква посочва, че няма да позволи да бъде въвлечена в политически игри.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Същевременно бившият гръцки външен министър и бивш лидер на ПАСОК Евангелос Венизелос обяви в профила си във Facebook, че спорът за промяна на македонската конституция е приключил през 1995 година с член 6 от Временното споразумение и Виенската конвенция. "Ако в бъдеще бъде постигнато окончателно споразумение, което също се отнася до въпроси, уредени с националната конституция на БЮРМ (например, позовавания на език или на гражданство), разпоредбите на този международен договор ще преобладават над същите разпоредби от конституцията", заявява Венизелос.