Заместник-председателят на Демократичния съюз за Косово Вьоса Османи заяви, че Балканският "Мини-Шенген" е грешка на балканските лидери, а идеята е изцяло на сръбския президент Александър Вучич, съобщава сайтът "Сюри". Тя сподели, че е песимист и че тази инициатива е грешка.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Actualno.com припомня, че Вьоса Османи беше първата жена, предложена от най-старата политическа партия в Косово, Демократическата лига на Косово (ДЛК), за премиер на страната на предсрочните избори на 6 октомври. След изборите двете бивши опозиционни партии - Движение „Самоопределение” и Демократичния съюз за Косово, проведоха преговори за съставянето на ново правителство в страната. След допълнително преброяване на гласовете от изборите в крайна сметка за премиер на Косово беше обявен Албин Курти от Движение "Самоопределение".
Османи изрази желание политиците в Косово да седнат и да обсъдят въпроса с министър-председателя на Албания Еди Рама. Според нея, косовските политици не са въодушевени от идеята за "Мини-Шенген".
Относно митата върху вноса на произведените в Сърбия стоки, тя заяви, че те ще бъдат премахнати при спазване принципа на реципрочност. Този въпрос може да бъде разрешен за 3 месеца при наличието на съгласието и на двете страни.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Във връзка с идеята за промяна на границите между Косово и Сърбия, Османи беше категорична, че Белград не трябва да бъде възнаграждаван за престъпленията си спрямо Прищина, цитира я БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Евентуална размяна на територии ще доведе до разселване на населението и ще подкопае мира и стабилността в региона. Такава размяна би създала прецедент, срещу който се обявиха държавите от региона.
"В исторически план мирът между две страни, които са водили война, не се определя от промяната на териториите, а от справедливостта, благодарение на която може да се постигне мир", подчерта Османи.