Гърция трябва да заеме по-строга позиция срещу подкупите, свързани с държавни служители, гласи доклад на Групата на държавите от Съвета на Европа срещу корупцията (GRECO) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), информира в. „Катимерини”.
47-членният Съвет на Европа и ОИСР отправиха през юни тази година критика към гръцкия парламент, след като той намали подкупа, взет от държавни служители от престъпление до по-дребно нарушение. По този начин бяха въведени по-леки наказания за подобни престъпления, заяви GRECO.
След силни критики от страна на групата, правителството отново въведе в известна степен по-строги наказания за подкупи за престъпления през ноември. Въпреки това, добави GRECO, промените не са достатъчни, предаде БГНЕС.
„Понижението на наказанията за корупция през юни ще има дълготрайни ретроактивни последици в Гърция по отношение на корупционни престъпления, извършени от държавни служители преди 18 ноември 2019 г., които все още ще се считат за дребни провинения“, се казва в доклада.
В друга препоръка GRECO подчертава, че утежняващите обстоятелства при подкуп трябва да налагат по-строги наказания за нарушителите и призова за промени в член 236.1 от Наказателния кодекс на Гърция.
GRECO също изрази загриженост, че настоящата правна рамка изключва президента от носенето на всякаква наказателна отговорност за корупционни престъпления.
„Президентът на републиката безспорно е държавен служител, независимо дали функциите му имат само церемониален характер и изключването на носенето на наказателна отговорност за подкуп от президента и по отношение на корупционни престъпления е основен недостатък“, се казва в доклада.
Докладът призовава Гърция да спазва международните стандарти срещу прането на пари и борбата срещу финансирането на тероризма.