Вторият етап от дебатите по измененията на конституцията в македонския парламент започна. Пленарната сесия може да продължи 12 дни, тъй като за всяко изменение се предвижда 3-дневно обсъждане. В тази втора фаза приемането на измененията изисква 61 гласа. Все пак председателят на парламента Талат Джафери изрази надежда, че дебатите ще приключат доста по-бързо, предаде БГНЕС.
Ето какви са планираните промени
Първото изменение на основния закон предвижда в текста името "Република Македония" да се замени с "Република Северна Македония". Вместо "Македония" в членовете на конституцията ще се използва "Северна Македония", с изключение на член 36, който има исторически аспект, и се отнася за "Специалните социални права на борците от Антифашистката война и от всички националноосвободителни войни на Македония".
Второто изменение се отнася до Преамбюла на Конституцията на Република Македония, така че думите "решения на Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония" се заменят с думите "Провъзгласяване на първата сесия на Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония" и се добавя Охридското рамково споразумение.
Третото изменение гласи, че "Републиката уважава суверенитета, териториалната цялост и политическата независимост на съседните държави", а четвъртата се отнася за гражданите, живеещи в чужбина, и предвижда, че "Републиката защитава правата и интересите на своите граждани, живеещи или пребиваващи в чужбина, и насърчава връзките им с родината, но няма да се намесва в суверенните права на другите държави и вътрешните им дела”.
Вторият етап от конституционните промени трябва да завърши до 18 декември, а цялостната работа по основния закон да приключи до средата на януари.
След приемането на конституционните изменения в парламента, вносителят на предложенията за промените, т.е. правителството, трябва да организира публично изслушване в продължение на три дни, след което има два дни, за да подготви доклад и да го представи на депутатите.
След това председателя на парламента Талат Джафери е задължен в рамките на 30 дни да насрочи сесия, за да финализира промените, което както на първия етап, изисква мнозинство от две трети. С този вот ще приключи процедурата по измененията на конституцията, които произтичат от Договор от Преспа.
На 19 октомври парламентът, с 80 гласа за срещу и 39 против, започна процедурата по промяна на конституцията. Две трети от мнозинството беше осигурено с осем гласа на депутати от опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ.