Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС удари Косово със санкции - колко ще струва това на Прищина?

10 юли 2023, 07:40 часа • 4050 прочитания

Според експертни оценки се предполага, че Косово ще загуби около 500 милиона евро заради мерките, предприети от международната общност, поради отказа на правителството на Албин Курти да изпълни исканията на международните партньори за успокояване на ситуацията в Северно Косово. Това пише прищинският портал "Economia", предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Прогнозите на експертите са, че освен щетите за икономиката, големи щети ще претърпи и съдебната система, като се има предвид, че Европейският съюз е основният донор в областта на реформите в тази област.

Според лидера на Косовския алианс на бизнеса (AKБ) Агим Шахини международният фактор е "съпритежател на освобождението и независимостта" на Косово. Шахини казва, че санкциите са наказание за косовските власти, но и за гражданите, и за бизнеса. "От мерките за Споразумението за стабилизиране и асоцииране или спирането на средствата по ИПП, всичко това ще се усети от всички нас, особено от експортния бизнес и производителите, а щетите могат да бъдат над 500 милиона евро", заяви той, като подчертава, че това е "най-голямата щета, която може да бъде нанесена на Косово в тази ситуация".

ОЩЕ: Близо 150 милиона евро са блокираните средства на ЕС за Косово

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Защо Косово беше ударено от санкции на ЕС?

Кой е виновен - за Шахини това са институциите в Косово и решенията им за смяна на сръбските с косовски номера и за провеждане на кметски избори в общините в Северно Косово без участието на преобладаващото там сръбско мнозинство. "Ние сме демократична държава и в една демокрация мнозинството трябва да управлява там, където живее, а не малцинството над мнозинството", каза Шахини.

Според адвоката Ардиан Байрактари правната система на Косово също ще понесе сериозни последствия, като се има предвид, че ЕС е основният донор на реформи в областта на правосъдието. Той се надява, че "в крайна сметка ще дойде момент, в който косовските институции ще се замислят (за ситуацията), въпреки факта, че от правна и конституционна гледна точка те имат право да предприемат такива действия за защитата на суверенитета върху цялата територия на Република Косово".

"Това, което международните партньори всъщност търсят, е (косовските власти) да бъдат в координация и да си сътрудничат с тях в такива ситуации", смята Байрактари.

В края на юни ЕС обяви, че въвежда временни наказателни мерки срещу Косово, тъй като правителството на Албин Курти не е предприело мерките, поискани от ЕС за деескалация на ситуацията със сръбското население в северната част на страната. В тази част на Косово, напрежението възникна от края на май тази година, когато новите албански кметове в четирите общини влязоха в общинските сгради с помощта на полицейски служители срещу съпротивата и протестите на сръбското население.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

ЕС спря работата на всички работни групи по Споразумението за стабилизиране и асоцииране, както и поканите за участие на Косово в срещи на високо ниво. Брюксел подчерта, че тези мерки са временни и могат да бъдат отменени, ако правителството на Курти предприеме необходимите действия за успокояване на ситуацията.

ОЩЕ: Нова ескалация между Косово и Сърбия след арест на сърбин в Митровица (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес