Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че след изборите в неделя емблематичният храм "Света София" в Истанбул трябва да бъде преименуван в джамия, но не уточни дали статутът на тази забележителност ще бъде променен, съобщава Reuters.
В навечерието на местните избори в неделя Ердоган се обърна към религиозните настроения, за да засили подкрепата за партията си, споменавайки убийствата на Нова Зеландия като пример за заплахите, пред които са изправени Турция и исляма.
Турският президент на няколко пъти повдига въпроса за "Света София". "След изборите, ще променим името на "Света София" от музей в джамия. Имаме някои планове и ще изпълним тези планове", обяснява той на предизборен митинг в Истанбул.
Света София, която е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, е най-голямата катедрала в християнския свят в продължение на 900 години, преди да стане една от най-големите ислямски джамии в продължение на 500 години до 1935 г., когато е превърната в музей.
През 2014 г. на фона на слухове за евентуална промяна, високопоставеният съветник на Ердоган Ибрахим Калин обясни, че няма планове за промяна на статута на паметника.
Възродените спорни планове на турския президент му донесоха множество критики.
Гърция разкритикува остро идеите на Ердоган, изтъквайки, че "Света София" принадлежи на цялото човечество, а всеки опит за промяна на статута ѝ е обида за международната общност и международното право.
Ердоган използва този чувствителен въпрос за консервативните гласоподаватели, за да си осигури допълнителна подкрепа на местния вот, заяви пред Fox председателят на Републиканската народна партия Кемал Кълъчдароглу.
"Каква е разликата ("Света София") да се обозначи като джамия, когато функцията ѝ ще остане като музей?", попита риторично Кълъчдароглу, който е основният лидер на опозицията в Турция.
Той изрази, че властите манипулират общественото мнение, представяйки местните избори като въпрос на оцеляване за страната. "Кметовете и членовете на общинските съвети работят за предоставяне на услуги, а не за оцеляването на страната", посочи Кълъчдароглу.
Комисията на САЩ за международна религиозна свобода осъди коментарите на Ердоган като ненужна провокация, изтъквайки дълбокото историческо и духовно значение на културния паметник за християни и мюсюлмани.