Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви при посещение в окупираната от Турция северна част на Кипър днес, че разговорите за разделения остров трябва да имат за цел постигане на споразумение между "две отделни държави", предаде БГНЕС.
Преговорите в миналото имаха за цел обединението на средиземноморския остров, който е разделен между гръцкоговорящата република Кипър, член на ЕС с ефективен контрол над южните две трети от острова, и отцепения север, окупиран от Турция от 1974 г. насам.
"В Кипър има два народа и две отделни държави", каза Ердоган. "Трябва да се водят преговори за решение на базата на две отделни държави."
Никозия смята за безпрецедентно предизвикателство планираното посещение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в самопровъзгласената турска република Северен Кипър (TРСК) и планираното му посещение във Вароша, разположен в буферната зона на острова на бившата курортна зона район на Фамагуста, откъдето кипърските гърци бяха изгонени преди 46 години.
„Присъствието на турския президент на честването на 37-ата годишнина от провъзгласяването на псевдодържавата, както и посещението му в обсадения град Фамагуста, е безпрецедентно предизвикателство и напълно противоречи на резолюции 550 и 789 на Съвета за сигурност на ООН“, се казва в изявлението.
Там също така се подчертава, че тези планове на Ердоган "подкопават усилията на генералния секретар на ООН" Антониу Гутериш да свика неформална петстранна среща по кипърско урегулиране и "не допринасят за създаването на благоприятна, положителна атмосфера за възобновяване на преговорите" за разрешаване на въпроса за разделения остров.
В изявлението се отбелязва, че намерението на турския президент да посети Вароша предизвиква чувство на протест "сред целия кипърски народ и особено сред жителите на Фамагуста".
Ердоган беше обещал да пристигне в Кипър на 15 ноември, 37-та годишнина от независимостта на северната част на острова чрез формирането на TРСК, и да направи пикник във Вароша. На 8 октомври тогавашният премиер на кипърските турци Ерсин Татар, който по-късно спечели президентските избори и стана новият лидер на кипърските турци, отвори достъп за обществеността до този град-призрак с подкрепата на турския президент, в нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Последните казват, че Вароша трябва да остане непокътнат, докато там не се върнат собствениците кипърски гърци, изгонени оттам през 1974 г.