"Надяваме се, че лидерите на Македония и Гърция ще намерят взаимно приемливо решение на проблема с името, което ще бъде в интерес на евроатлантическата интеграция, икономическия просперитет, мира и стабилността в региона". Това става ясно от изявление на Държавния департамент на САЩ, цитирано от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Външният министър Никола Димитров каза вчера, че името се нуждае от най-голяма отговорност от всички политически фактори в страната. "За този изключително важен въпрос, който ни отнема и забавя бъдещето в продължение на много години, е необходимо лидерство. Ако намерим начин да затворим проблема за запазване на идентичността и достойнството, всички ние ще бъдем заедно от вярната страна на историята", каза Димитров.
Премиерът Зоран Заев преди два дни пък заяви, че решението на десетилетния спор за името никога не е било по-близо, но се въздържат от коментар за това, кое име най-много е приемливо и за двете страни, след като предложението "Република Илинденска Македония" не е беше прието от Гърция.
"Все още няма нищо съгласувано. Както съобщиха министрите Димитров и Кодзияс, бяха договорени принципите и началата на споразумението. Работи се върху юридически формалния аспект на самия договор, следва разговор между мен и министър-председателя Ципрас, вярвам че ще е тези дни. В този разговор очаквам да направим стъпка, която е много важна и затова следим всички спекулации в обществото", каза Заев.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Президентът Георге Иванов пък не приема име за обща употреба за разрешаване на спора за името с Гърция. "Целият процес наподобява лично споразумение между премиера Заев и премиера Ципрас, което не е осигурило с национален консенсус в Република Македония. Моята позиция е, че не приемам решение на проблема с името за цялостна употреба, или „erga omnes“, каза македонският президент. Той подчерта, че сключването на международно споразумение трябва да бъде в съответствие с Конституцията на Република Македония, вместо да предвижда нейното изменение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България