Съединените щати твърдо подкрепят Договора от Преспа и това е от решаващо значение за евроатлантическото бъдеще на Македония. Това бе заключението от вчерашното посещение на заместник-помощникът на държавния секретар по европейските въпроси на САЩ Матю Палмър в Македония, който изрази силна подкрепа на САЩ за Договора от Преспа.
На срещите си с политически лидери той каза, че Македония може да разчита на силната подкрепа на САЩ за евроатлантическата интеграция на страната.
Палмър заяви, че осемдесетте гласа в подкрепа на Договора от Преспа в парламента представляват исторически повратна точка и проправят пътя за европейско бъдеще на Македония и македонския народ.
"Смятаме, че обществеността подкрепя това споразумение. Радваме се на резултата от процеса на гласуване в петък. Това е глас за бъдещето и ще работим в тясно сътрудничество с правителството и с всички депутати, които гласуваха за договора с цел той да се приложи изцяло, след като Гърция да изпълни своите задължения за ратификация, за да може да направите напредък към членството си в евроатлантическите институции", оцени Палмър, цитиран от БГНЕС.
На пресконференция с премиера Зоран Заев Палмър заяви, че не е никакъв пропуск това, че не е провел срещи с лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски и с президента Георге Иванов и че при всяко посещение има определено време и трябва да се направи избор как точно да се използва то.
"Аз подробно говорих с Мицкоски. Той изпрати писмо, което аз внимателно прочетох. В него излага позициите на ВМРО-ДПМНЕ. Срещнах се с много членове на македонския парламент, включително и с депутати от опозицията", каза Палмър.
Заев посочи, че срещата с Палмър идва в изключително важен момент за Македония и само няколко дни след голямата стъпка към бъдещето, направена в парламента.
"Депутатите смело поеха отговорност, написаха история и отдалечиха Република Македония от заплахата отново да се върне към тъмното минало, предотвратявайки риска от нова изолация, която този път ще бъде с катастрофални размери за страната", заяви премиерът.
Франция също изрази подкрепата си за споразумението от Преспа и гласуването за началото на конституционните промени в парламента.
"Франция с удоволствие констатира, че гласуването на 19 октомври в парламента на бившата югославска република Македония има необходимото мнозинство от две трети за започване на частта с разглеждане на поправки в Конституцията, предназначени за изпълнение на Преспанския Договор, сключен на 17 юни между Атина и Скопие. Франция се надява, че обсъжданията в парламента ще доведат до преразглеждане на Конституцията. Както припомни президентът Макрон, Преспанският договор е добър за страната, за региона и за Европа", се казва в изявление на говорителя на Министерството за Европа и външните работи на Франция.
Във връзка с гласуването в македонския парламент руското министерство на външните работи заяви, че гласуването, с което се осигурява подкрепа за начало за конституционни промени заради изпълнението на Договора от Преспа, е следствие на изнудване, заплахи и купуване на гласове.
Руското външно министерство в изявление посочва, че САЩ са манипулирали "хода на гласуване" в македонския парламент при вземането на решение за промяна на името.
"Всичко беше организирано по каноните на "съвременната европейска демокрация", се посочва в коментар на руското министерство като се добавя, че това, което се е случило в парламента е "открито нарушение на всички норми и от правна, и от морална гледна точка".
След взетото решение за пристъпване към изменение на Конституцията заради изпълнението на Договора от Преспа, започнаха да текат петнадесет дни, в които правителството, като предлагащо конституционните промени, има срок да представи проект за поправки в Конституцията.
Премиерът Заев заяви в неделя, че няма против в конституционните промени да се въведат изискванията на няколкото депутати от опозицията, които гласуваха "за" в петък. Според него, тези изисквания не се отклоняват от Договора, сключен с Гърция.
Той още веднъж призова чрез всеобхватен процес извън политическите убеждения, властта и опозицията да седнат заедно и да определят точно конституционни поправки и заедно да подкрепят, като каза той, този важен процес за Македония.
С гласуването в петък в Парламента приключи първата фаза на конституционните промени. Във втората трябва да бъдат изготвени проектоизмененията и е необходимо просто мнозинство или 61 гласа в парламента. Третият и последен етап е приемането на измененията, изискващо мнозинство от 2/3 или подкрепа от най-малко 80 депутати.