Без Договора за приятелство и добросъседство между България и Македония, който беше подписан от премиерите на двете държави Бойко Борисов и Зоран Заев на 1 август 2017 г., процесът на евроинтеграция на Скопие наистина би бил по-труден, както признават много анализатори. Това заяви в ексклузивно интервю за МИА македонският министър на външните работи Никола Димитров.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
В него той коментира думите на еврокомисаря по политиката на добросъседство и преговорите Оливер Вархели за разширяването на Европейския съюз. При посещението си в Скопие Вархели каза, че интеграцията на страната в ЕС зависи от по-нататъшното прилагане на Договора от Преспа и Договора за добросъседство с България. В тази връзка Димитров коментира отношенията с България и могат ли да се очакват пречки от нейна страна за евроинтеграцията на Македония.
„Този договор по някакъв начин регламентира механизма как да се решават въпросите и различията, че те ще бъдат разрешавани по приятелски начин“, каза ръководителят на македонската дипломация.
„България е член на ЕС, ние сме страна кандидат и искаме да започнем преговори за присъединяване, като наред с другото с този договор България по някакъв начин би трябвало да ни подкрепи в нашите стъпки към ЕС“, заяви Димитров и добави: „Ако целта в крайна сметка е да бъдем истински приятели, трябва да има уважение към достойнството и идентичността на съседа чрез този процес“.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Той припомни, че съществува смесена историческа комисия, която се занимава с въпросите на общото минало на двата народа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Историците, както знаем всички, освен всичко друго, се занимават с героите от миналото, включително Гоце Делчев, позовават се на негови оригинални писма по някакъв начин, използвайки самоопределението му в даден исторически контекст. Същото право имат и днешните македонци. Въпросът за езика и идентичността в международното право не е предмет на признаване от друга държава. Обаче, това, което подлежи на признаване, е нашето право да кажем кои сме, да говорим македонски и т.н. И сега е практически невъзможно този процес да се насочи към сближаване и приятелство без тази почит към настоящето“, заяви македонският външен министър.
„И също така историческите въпроси не могат да бъдат обективни, да се стигне до разбиране, ако се чувстваме застрашени за това, че сме македонци, че говорим македонски. И затова процесът е много деликатен и мисля, че ще има пречка, ако има подобна позиция... Но и да я нямаше тази ситуация, има анализатори, които твърдят, че би било по-трудно, ако го нямаше Договора. Така че това ще остане и ще изисква много усилия и грижи в този процес, няма да е лесно и за една нощ, но трябва да приключи така както се очаква“, смята министър Димитров.