Коронавирусът нанесе страховит удар върху гръцката икономика само за едно тримесечие, показват официални данни, въпреки че Атина се надява, че следващите месеци ще покажат възход, обусловен от туризма.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Пандемията COVID-19 и въведените ограничителни мерки" доведоха до намаляване на брутния вътрешен продукт (БВП) с 15,2% през второто тримесечие в сравнение със същия период година по-рано, съобщи държавната агенция за статистика.
Износът се срина с почти една трета, а потреблението също рязко спадна.
Гърция отвори отново своите граници от 1 юли, за да ограничи вредата за жизненоважния си туристически сектор, но след това видя, че случаите на коронавирус нарастват през август.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Повече от половината от 10 500 случая в страната са регистрирани миналия месец, а служителите обвиняват за пика на инфекциите нарушаването на правилата за социално дистанциране в ресторантите, баровете и публичните събирания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Но дори и с изключено общо блокиране, броят на посетителите не оправда очакванията.
Гръцката конфедерация на туризма (STE) предупреди миналия месец, че приходите от туризъм няма да достигнат очаквания приток от 5,0 милиарда евро – което е само малка част от приходите от миналата година.
Премиерът Кириакос Мицотакис предупреди, че Гърция ще изпадне в "дълбока рецесия" тази година, преди да се възстанови през 2021 г.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Банката на Гърция прогнозира, че икономиката ще се свие с 5,8% през 2020 г., докато прогнозата на Международния валутен фонд е по-песимистична с 10%.
За сравнение, бизнес активността е спаднала със 7,1% през 2011 г., което е най-големият годишен спад по време на дългогодишната гръцка дългова криза.
Въпреки това Атина остава в състояние да събира пари на финансовите пазари, което тогава не беше така.
Между 2009 и 2018 г. Гърция преживя най-тежката си икономическа криза в съвременността и беше започнала бавно да си възвръща част от загубените позиции, преди да бъде засегната от въздействието на ограниченията на коронавируса.