Атмосферата по време на обяда с македонския премиер Зоран Заев след подписването на Договора за разрешаване на спора за името беше много добра. Това каза гръцкият премиер Алкесис Ципрас по повод срещата му с премиера Зоран Заев в Отешево вчера след обед. "Все е едно бяхме на сватба", заяви още Ципрас, цитиран от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Междувременно след вчерашното подписване на споразумението между Македония и Гърция, македонският канал, излъчващ на албански език, Алсат-М, изброи стъпките за неговото прилагане.
Днес се очаква да бъде приет закон за ратифициране на споразумението между Македония и Гърция на правителствена сесия, след което той ще бъде представен за приемане в македонския парламент. За да се приеме в парламента, се изисква обикновено мнозинство - тоест поне 61 депутати в залата, от които най-малко 31 да гласуват „за“.
Съгласно процедурите след приемането, законът се изпраща на президента за подпис, който има седем дни, за да подпише указ. Ако Георге Иванов упражни правото си на отложено вето, законът за ратификацията се връща в парламентарната процедура.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Ако се гласува с най-малко 61 гласа в повторната процедура, Иванов е длъжен да го подпише, отбелязва още агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Ако една от страните не приеме договора по време на вътрешните процедури, това ще означава, че споразумението няма да се приложи. Македонските граждани ще имат последната дума по споразумението за името на референдум, който ще се проведе до октомври тази година.
До края на годината Македония ще трябва да приеме изменения в конституцията си.