Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ципрас спечели вота на недоверие и де факто подсигури ратификация на Договора от Преспа

17 януари 2019, 05:40 часа • 1484 прочитания

Правителството на Алексис Ципрас оцеля след поискания от премиер вот на доверие от парламента, предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

151 депутати в 300-местния парламент гласуваха доверие на кабинета. Сред тях бяха няколко народни представители от парламентарната група на партия "Независими гърци" - досегашният коалиционен партньор на "Сириза", която се разцепи по темата за вота, както и един депутат от партия "Потами". Така Ципрас преодоля сериозна пречка пред опита си да прокара в парламента Договора за новото име на Македония (Договора от Преспа).

Ако беше загубил вота на доверие, Алексис Ципрас щеше да се види принуден да обяви предсрочни парламентарни избори. "Вие гласувахте доверие на правителството, което се опитва да върне международния авторитет на Гърция", каза гръцкият премиер от парламентарната трибуна след вота.

Ципрас иска да прокара Договора от Преспа в сегашния парламент. Опозицията е против споразумението с Македония, а проучванията на общественото мнение сочат, че ако днес има избори, ще ги спечели основната опозиционна партия "Нова демокрация". Гласуване за Договора от Преспа се очаква в началото на следващата седмица.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Междувременно Македония изпрати в Гърция вербална нота, за да уведоми Атина за завършването на процеса по промяна на името. В документа се казва, че Македония е изпълнила всички условия, които изисква Договора от Преспа.

Вербалната нота дава възможност на гръцкия парламент да дебатира и гласува споразумението, което подписаха Скопие и Атина след десетилетия спорове как да се казва бившата югославска република.

Интересен факт е, че Русия продължава да опитва да отхвърли Договора от Преспа пред Съвета за сигурност на ООН на база резолюция от 1993 година, но не се очаква тези опити да доведат до правни последици.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес