В Атина се проведе конференция „Западните Балкани и разширяването на ЕС 2030: мечта или реалност?“. На нея е оценено текущото състояние на политиката на разширяване на ЕС, съобщава Euronews. Черна гора може да стане следващата членка, като ангажимент на новото правителство е да изпълни всички критерии.
„Имаме импулс, нова енергия с новото правителство. За пръв път от няколко години имаме и политическа стабилност, и консенсус относно европейската интеграция. В първите 100 дни на кабинета показахме, че водим открит диалог с политическото мнозинство, но и с опозицията, когато става въпрос за европейския път“, казва Майда Горчевич – министър на европейските въпроси на Черна гора.
Въпреки напредъка, постигнат от някои страни като Северна Македония и Албания, остават редица нерешени въпроси като диалога Белград-Прищина и необходимостта от структурни реформи. Още: Черна гора е най-напред в преговорите за ЕС, казва еврокомисар
Допълнителни пречки
Бесник Бислими, вицепремиер за европейската интеграция на Косово казва, че в сравнение с други страни Черна гора имат и някои допълнителни пречки, което ги „затруднява в тази уж равностойна надпревара. Ние сме единствената държава, която все още няма статут на кандидат. Все още се борим за признание от пет членки на ЕС“, коментира Бислими.
Въпреки че има устна подкрепа за разширяването от европейски политици и конкретни инициативи като Новия план за растеж на Западните Балкани, остават въпроси относно посоката на процеса. „Регионът на Западните Балкани е извън Европейския съюз и не съм сигурен дали в дългосрочен план ЕС, а не само Западните Балкани, може да си позволи това“, казва Марко Стучин – държавен секретар по европейските въпроси на Словения.
Препоръка от ЕК
ЕК препоръча започване на преговори за присъединяване с Босна и Херцеговина, 8 години след като страната кандидатства за членство, а на срещата на върха на ЕС тази седмица официално ще ѝ бъде дадена зелена светлина.
Още: Черна гора спря екстрадицията в САЩ на криптобеглеца До Куон