Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен сравни политиката на босненския сръбски сепаратистки лидер Милорад Додик с тази на издирвания от Международния съд в Хага руски президент Владимир Путин след действията му за ограничаване на инакомислието и правата на ЛГБТК.
Блинкен написа в Туитър, че "атаките на Милорад Додик срещу основните права и свободи в Република Сръбска показват, че той върви по авторитарния път на президента Путин".
Milorad Dodik’s attacks on basic rights and freedoms in Republika Srpska show he is on President Putin’s authoritarian path. @StateDept, represented by Amb. Murphy, continues to advocate for the democratic and prosperous future that all citizens of Bosnia and Herzegovina deserve.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 29, 2023
Република Сръбска е името на половината от Босна, която е доминирана от сърбите в страната. Додик е президент на образуванието и неведнъж се е застъпвал за разпадането на Босна като е влизал в сблъсъци със западни представители в балканската страна, предаде „Фокс Нюз“, цитирани от БГНЕС.
По-рано този месец правителството на Додик беше подложено на критики от страна на САЩ и Европейския съюз за това, че прокара закон за рекриминализиране на престъпленията клевета и обида, който беше оценен като атака срещу свободата на изразяване и независимите медии.
ОЩЕ: Додик: Босна и Херцеговина няма да оцелее, бошняци, сърби и хървати трябва да се разделят
Додик също така обяви, че през следващите месеци ще бъде приет закон за забрана на достъпа на ЛГБТК активисти до детски градини, училища и университети. Това стана само няколко дни след като група хулигани нападнаха ЛГБТК активисти и журналисти в Баня Лука, административния център на Република Сръбска.
Додик, който е твърдо проруски настроен, отхвърли западните критики и заяви, че неговата структура ще прекъсне отношенията си с посолствата на САЩ и Великобритания в Босна. Той отхвърли необходимостта от американска подкрепа и разкритикува ангажираността на Вашингтон в Босна, включително продължаващата финансова подкрепа.
"Щеше да е по-добре, ако те (САЩ) не бяха дали и един долар, ако не се бяха ангажирали толкова много", написа той в Туитър в четвъртък.
Многе новинаре занимало је шта мислим о подацима које је дала америчка амбасада о донацијама у Републици Српској од 1995. до данас. Већ сам одговорио - боље да нису дали ни долар, а да се нису тако и толико мијешали. Питам се да ли је у оних 638 милиона долара урачунат и…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) March 30, 2023
Вашингтон и Лондон наложиха санкции на Додик и близките му сътрудници заради политиката му на подкопаване на западните усилия за насърчаване на помирението и демокрацията в Босна след опустошителния етнически конфликт. Додик често пътува до Москва и се среща с Путин там.
ОЩЕ: Блинкен: Не може да се позволи на Русия да води война безнаказано
Блинкен заяви, че САЩ, "представлявани от посланик Майкъл Мърфи, продължават да се застъпват за демократичното и проспериращо бъдеще, което всички граждани на Босна и Херцеговина заслужават".
Етническата война в Босна през 1992-1995 г. избухва, когато сърбите започнаха въстание, за да се откъснат от бошняците, които са предимно мюсюлмани, както и от хърватите в страната. Повече от 100 000 души загинаха в конфликта, преди САЩ да сключи мирно споразумение през 1995 г. Споразумението раздели Босна на две части, но ги запази заедно чрез съвместни институции. След войната в Украйна нараснаха опасенията, че Русия може да се опита да предизвика проблеми в Босна и на други места на Балканите, за да отклони вниманието от пълномащабната си инвазия.