Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Битката на едно румънско село

21 ноември 2013, 09:20 часа • 47442 прочитания

Едно румънско село е тръгнало на битка срещу "Шеврон". Концернът иска да прави проучвания за добив на шистов газ, което е свързано с огромни рискове за природата. Рискове, които явно не смущават правителството в Букурещ.

66-годишната Джета Бързу с мъка вади кофата с вода от кладенеца. Възрастната жена е виждала течаща вода само по телевизията. Това обаче скоро може да се промени. Американският петролен гигант "Шеврон" иска да прави проучвания за добив на шистов газ, покрай което селото на Джета Бързу може да се сдобие с централно водоснабдяване - като на Запад. Само че Джета се опасява от съвсем други последици. "Сондажите ще замърсят подпочвените води. Какво ще пием тогава? Как ще си гледаме добитъка? Тук всички живеем от кладенците. Господ Бог ни ги е дал", казва жената.

Факти и догадки

Селището Пунджещ се намира в най-бедната част на Румъния. Селяните са принудени да преживяват с около 70 евро на месец. Справят се единствено благодарение на факта, че гледат животни и обработват нивите си. С други думи: тези хора живеят от това, което ражда природата. И затова са сега така уплашени и разгневени - опасяват се, че фракингът ще съсипе природата им.

В средата на октомври селяните се вдигнаха на бунт и блокираха парцела, където "Шеврон" искаше да инсталира първата си проучвателна сонда. Пиу Лаврич е един от хората, застанали пред багерите на "Шеврон": "Откъде да знаем какви субстанции ще впръскват в земята при фракинга? Концернът ги пази в тайна. Мога да хвана вяра само на проучване, извършено от независими експерти, а не от хората на "Шеврон" или пък от нашето правителство. Подозирам, че правителството и "Шеврон" са нещо като тайни съюзници", казва Лаврич.

В Пунджещ се носят слухове, че политици на местно и национално ниво си сътрудничат с американския концерн. По времето, когато сегашните управници бяха в опозиция, те отхвърляха категорично проекта на "Шеврон". Сега обаче изведнъж направиха рязък завой, а шефовете на "Шеврон" им се отблагодаряват, спонсорирайки участието на румънски политици във всевъзможни конгреси и лобистки срещи по цял свят.

Председателят на общинския съвет Думитру Бузату е един от хората на румънската власт. Той изобщо не се притеснява от факта, че хората вече не му вярват: "Не са длъжни да ми вярват. Но вижте - никой, освен "Шеврон", не иска да инвестира в този регион. Трябва да се възползваме от всички възможности - в името на по-нататъшното ни развитие", казва Бузату.

"Третират ни като измет"

За да намали зависимостта си от руския газов монополист "Газпром", Румъния определено има нужда от нови енергийни източници. Но колко от шистовия газ ще остава за Румъния при положение, че лицензът за добив е в ръцете на американци? Въпрос, на който и до ден днешен "Шеврон" не дава отговор. Крайно време е концернът да започне да играе с открити карти, казва Ана Нуту от букурещкия мозъчен тръст "Expert Forum": "От "Шеврон" трябва открито да кажат какви приходи очакват и какви химически субстанции ще използват".

Хората от Пунджещ са отчаяни. Но поне не са сами: природозащитници от цяла Румъния са издигнали палатков лагер върху парцела, където "Шеврон" иска да инсталира първата проучвателна сонда. Демонстрантите са решени да продължат обсадата, докато "Шеврон" напусне Румъния. 66-годишната Джета Бързу носи на протестиращите топло ядене. Тя е благодарна за подкрепата им, но в същото време не вярва, че политиците в Букурещ ще реагират адекватно: "Ако нашите политици се интересуваха от нас, нямаше да ни третират като измет. Сега вероятно си казват: Оставете ги тия тъпи селяни да си приказват. Ние ще си прокараме проекта".

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес