Да не се драматизира ситуацията с европейската перспектива на Северна Македония – тя продължава да е налице, пише гръцкото електронно издание „Етнос” в свой коментар.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Според „Етнос”, Гърция се движи по шест ленти и има конкретни позиции за неполучаването на дата за преговори за членство в ЕС.
Атина критикува френското „не” за старт на преговорите, но слуша с интерес (и до голяма степен споделя) искането на Франция за промяна на методологията и процеса на разширяване, се казва в анализа.
Гърция дава ясно да се разбере, че няма да се меси във вътрешните работи на Северна Македония. В същото време призовава правителството да продължи с реформите.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Атина обяснява, че вероятността което и да е бъдещо правителство да върне темата за името на страната, ще постави въпроса за европейската ѝ перспектива. В такъв случай ветото би дошло не само от страна на Франция (плюс Холандия и Дания, но и от Гърция, смята „Етнос”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Подчертава се, че европейската перспектива на Западните Балкани е гръцка инициатива и твърда позиция още от 2003 г. Досега нито едно правителство на Гърция не е била на различно мнение по този въпрос. Според различни източници, скоро Атина може да излезе и с други инициативи в тази посока.
Едновременно с това в Гърция се коментират и други два въпроса: дали едно служебно правителство в Северна Македония ще има право да прилага Договора от Преспа до изборите и дали следващото правителство ще има желание да го спазва.?
Според изданието, в случай, че на власт дойде ВМРО-ДПМНЕ, такова правителство би настоявало за „членство в ЕС в комбинация с де факто отпадането на „ерга омнес” от Преспанския договор и да увековечи името на Македония без допълнителни определения”.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса