Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анкара убедена: Президентската система ще направи Турция по-силна държава

21 април 2018, 19:55 часа • 2405 прочитания

Премиерът на Турция Бинали Йълдъръм заяви в събота, че ново правителство, начело с президент, ще укрепи политическата система на страната, предаде Анадолската агенция, цитирана от "Фокус".

„С президентската система на правителството, ние правим нова стъпка към засилването на политическата ни система“, заяви Йълдъръм в Анкара. Турският премиер каза, че след провеждането на изтеглените за 24 юни президентски избори, новата система, която ще има силен турски парламент и силна изпълнителна власт, ще влезе веднага в сила.

Actualno.com припомня, че през април 2017 година в Турция се проведе референдум, в който избирателите бяха попитани дали искат страната да премине от парламентарно към президентско управление. Желаещите промяна в системата спечелиха допитването с 51,3% срещу 48,7%.

Според приетите промени, броят на депутатите в парламента ще се увеличи до 600 души от 550, а президентските и парламентарните избори ще се провеждат на всеки пет години. Освен това президентите ще могат да запазят връзките със своята политическа партия. Премахва се и постът на министър-председателя.

Бинали Йълдъръм

Междувременно президентът на страната Реджеп Таийп Ердоган заяви, че Турция иска да постигне търговски оборот от един трилион долара и брутен вътрешен продукт от два трилиона долара.

"Трябва да удвоим сегашния растеж на Турция, за да постигнем целите си за 2023 година, когато турската република ще стане на сто години", каза Ердоган по време на мероприятие за външните икономически отношения на Анкара в Истанбул, цитиран от турския ежедневник Yeni Safak.

Турският президент е на мнение, че, за да отговори на предизвикателствата в икономическото си развитие, страната трябва да развива високи технологии и да намали вноса на високотехнологични продукти. „Това е замисълът зад широк спектър от ходове, като построяването на АЕЦ „Аккую“, производството на турски автомобил, развитието на военно-промишления комплекс, инвестициите във възобновяема енергия“, добави Ердоган.

Той отбеляза, че успоредно с икономическия растеж на Турция се увеличават и инвестициите ѝ на глобално ниво и заяви, че някои хора се опитват да използват режимът на извънредно положение, за да демотивират инвеститорите.

Реджеп Ердоган

„За Бога, до сега използвано ли е извънредното положение за нещо друго, освен борба с тероризма“, попита Ердоган, като увери, че то не вреди на борбата за демокрация, правата и свободите на гражданите. „То вреди само на терористични групировки като ПКК (Работническата партия на Кюрдистан - бел. ред.), „Ислямска държава“ и ФЕТО (Терористичната групировка на Фетхуллах Гюлен, както я наричат турските власти - бел. ред.) и на никой друг“, подчерта турският президент.

Yeni Safak припомня, че в сряда, по предложение на министър-председателя Бинали Йълдъръм, турският парламент удължи извънредното положение в страната за седми път. Анкара предприе тази мярка за първи път на 20 юли 2016 година след неуспешния опит за държавен преврат, организиран, според турските власти, от организацията на ислямския проповедник Гюлен, който от години живее в САЩ.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес