Въвеждането на албанския език в държавните институции и избор на албанец за председател на парламента вече е договорено. Това казва лидерът на Демократическия съюз за интеграция /ДСИ/ в Република Македония Али Ахмети и подчертава, че това е договорено в преговорите със Социалдемократическия съюз /СДСМ/ на Зоран Заев. Според него върху банкнотите също има текст на албански.
В интервю за Reuters Ахмети казва, че "политическата криза в Македония може да се влачи с години и че някои политици я използват за да предизвикат междуетнически конфликт".
"Тази политическа криза трябва да бъде решена с политически средства и тя не трябва да води до междуетнически проблем, за да може някоя партия да спечели... тази безпътица може да продължи и четири години", казва още той, цитиран от БГНЕС.
В статията се подчертава, че Конституцията не е ясна в случай, че президентът откаже да връчи мандат на някоя партия за съставяне на правителство.
Припомняме, че днес македонският премиер Емил Димитриев призова за провеждане на нови предсрочни парламентарни избори. "Изходът на политическата криза в Македония е провеждането на нови парламентарни избори заедно с регионалните", каза Димитриев и добави: „В следизборния период в Македония се отвориха дискусии, които остро засягат конституционния ред на страната и които не бяха част от предизборната кампания или много малко се говореше за тях“, каза премиерът, според когото по такива теми решение може да се вземе само от народа на нови парламентарни избори.
Той посочи също, че това е единственото решение на създалата се криза, като по този начин ще се даде възможност на всички партии да представят преди изборите своите планове за управление след изборите. „Гражданите трябва да имат по-ясна представа на кого дават гласа си и в каква посока ще се движи работата в бъдеще“, допълни той.
Тази вечер в десетки градове на Република Македония, включително и в столицата Скопие, за десети ден подред има протести срещу т.нар. "Албанска платформа" и за запазване на единството и териториалната цялост на страната. С участието на албанския премиер Еди Рама бе изготвена т.нар. „Албанска платформа“, която бе подписана от три албански формации в Република Македония – ДСИ на Али Ахмети, Движение „Беса“ на Билал Касами и Албанския алианс на Зиядин Села.
Платформата предвижда промяна в Конституцията, държавните символи и въвеждането на албанския като втори официален език на територията на страната. Поради съюза между СДСМ на Зоран Заев и албанските формации президентът Георге Иванов на 1 март отказа да връчи мандат на Заев за съставяне на правителство. Според македонския държавен глава тази платформа обслужва чужди интереси и застрашава суверенитета и единството на Македония.