Още: Дом на колела: Българско семейство осъществява мечтата си да живее в уютна каравана
Още: Фитнесът – навикът да ти е добре
Как да имаш планове за каквото и да било, щом не е ясно утре какво ще се случи? Парадоксално, но опитът показва, че при толкова драстични промени и огромен стрес, каквито преживяваме в последните 13-14 месеца, на помощ идват точно това, което ти се струва невъзможно да направиш поначало – личният ти план за теб самия, за следващите ти 24 часа.
Не случайно за Предизвикателство 2021 на Актуално ВКЪЩИ и Bestefficient избрахме четирима много интересни, но „обикновени“ хора, подложени на изпитанията на ежедневието, през които преминаваме всички –спазване на крайни срокове, грижи за деца, справяне с промени – на работа, в личния живот, във всичко наоколо.
Преди да започнем да говорим за техните конкретни хранителни режими и тренировъчни програми, обаче, ще поговрим за всички нас по принцип – за поведението ни при (не)справяне с предизвикателствата от ежедневието.
Още: Идеалното е, когато човек съумее да запази стремежа без да губи здравето си – психически и всякак
Още: Предизвикателно е да не губиш вяра, когато храмът се руши от тези, които са призвани да го пазят
Нямам план и не знам от къде да започна изобщо
Още: Движението трябва да е огромна част от ежедневието, към което се стремя сега
Още: Не може да си гад с околните и да искаш да ти се случват хубави неща. Не работи така Вселената.
През годините съм направил стотици хранителни режими и тренировъчни планове и именно проследяването им ми помогна във времето да ги подобря и усъвършенствам. Ето това е, което искам и от хората, с които работя – да имат желанието да следят поведението си.
Всичко започва с няколко прости измервания – колко кг тежите, колко крачки на ден правите, колко калории на ден приемате с храната си?
Още: Ето какво да направите, ако пресолите ястието
Нужно е малко самонаблюдение и самоанализ, за да бъдете по-самоосъзнати. Ако не знаете в коя точка се намирате, няма как да определите на къде да вървите.
Нямам ежедневен режим и навици
Всеки ден се събуждате по различно време, лягате по същия начин, хапвате нещо, когато успеете, движите се, колкото дойде, и всеки път, когато се опитвате да потренирате, получавате такава мускулна треска, че имате чувството, че нещо ви е сдъвкало и изплюло.
Този вид поведение като че ли се засили още повече с работата от вкъщи – прословутият home office, който от една страна дава повече свобода, но от друга – неусетно ви оплита в мрежите на безвремието си, в които рискувате да „поработвате“ във всеки отрязък от денонощието или с една дума – денонощно!
Липсата на ежедневен режим излага всяка нова дейност на опасност да бъде прекъсната, пропусната и дори напълно игнорирана. Трудно да бъдеш последователен в непредвидими ситуации. Ако чувствате, че имате нужда да поставите ново начало, трябва да си изградите навици, които ще ви помогнат да въведете ред и да бъдете постоянни.
Ето как: Използвайте лимоните, които животът ви поднесе. Ако влагате част от времето в повече, което прекарвате вкъщи, за тренировки – това движение може да доведе само до по-добро.
Ако имате желание да трансформирате тялото си – няма как да го направите без да имате план за това! Не е възможно!
Но от къде да започнете, ако се чувствате напълно изгубени? Моят отговор е: Обърнете се към специалист. Не към приятел, който ви се струва сведущ по въпроса, а специалист наистина – професионален треньор и опитен диетолог.
Тренировките не са сред приоритетите ми
В един ден всички имаме само 24 часа. Добрата новина е, че те винаги са там. Вие само трябва да подредите приоритетите си в тях.
Имате задължително време за сън, хранене и работа и те са относително постоянни величини, затова ги извадете от тези 24 часа и в оставащото време добавете тренировките, но на първа позиция. Правете така поне за месец, докато си създадете навик.
Важно е да разберете, че ако искате да имате стегнато тяло, сила, тонус и енергия, трябва да освободите достатъчно от времето си, за да ги превърнете в реалност.
Опитайте да възпрете пороя от извинения защо ви е невъзможно да го направите (малкото дете, голямото дете, шефа, сроковете, времето, магнитните бури...), изключете режима на оправдания и просто го направете.
Разсъждавайте само за това как да го направите: как да си приготвите сака, да резервирате час за тренировка, да дойдете във фитнес залата и да тренирате. Точка.
Не си давам ясна сметка за проблема.
Мислите, че това в предходното изречение е някаква прищявка или лукс. „Има по-важни неща“! Не няма!
Здравословните проблеми, свързани със затлъстяванете – и особено със застояването, което напоследък се счита за още по-голям вредител от наднорменото тегло дори – съществуват, засягат ви и няма да можете да им изчезнете за 60 секунди.
И ако днес не сте последователни във фитнеса или някоя друга физическа активност, със сигурност рискувате здравето си вбъдеще. Онова бъдеще в което всички крайни срокове на работа ще са минали, децата ще са пораснали, парламенът ще се е сменил...
Вашето тяло, обаче, ще си е вашето тяло. Грижете се за него, сякаш ще трябва да ви служи за цял живот.
Стресът е прекалено голям
Според проучване, публикувано в Men’s Health в последната година на локдауни и социална дистанция, значителен процент хора са подложени на такъв стрес, че просто не им остава емоционален ресурс, за да отидат на тренировка.
Разрешението на проблема отново е „движение“. Движение от каквото и да е естество. Просто ходете! Ходете, докато ви се прииска да бягате. Или да отидете на фитнес, за да тренирате целенасочено, с професионален треньор.
От моята практика като фитнес инструктор:
След като установим заедно кои цели са реалистични, за което трябва да се видим и да поговорим:
-
Изчислявам адекватния калориен прием на ден с Фитнес калкулатора на Bestefficient
-
Разбиваме целта на няколко етапа и започваме да ги преследваме един по един, стъпка по стъпка
-
Създавам Хранителен план, който трябва да бъде спазван успоредно с Тренировъчния режим
Това ни помага да се фокусираме върху процеса, който ни води към целта, да я разбием на по-малките цели и да се стремим към ежедневното и ежеседмичното им постигане по пътя към голямата цел.
С един куршум два заека – от една страна постигането на по-малките текущи цели допълнително мотивира хората, а от друга – така им помагам да осъществят дъгосрочните си големи цели по-бързо.
Когато се фокусирате се върху целта, вместо върху процеса, вие се натъквате на друг често срещан капан! Целта сама по себе си не води до нищо. Това, обаче, не значи, че препоръчвам да занижите целта си. Не! Просто трябва да увеличите силата/интензивността, с която атакувате целта. А за да постигнете това, са нужни постоянни, преднамерени, планирани усилия. Всеки ден.
Автор: Стефан Терзийски