Сирийският журналист Мохамед Халаф прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка между САЩ и Иран се провали. Това стана ясно от участието му в сутрешния блок на БНТ. "Ако Иран откаже да приеме това, което искат американците - значи, че отиваме към нова война в Близкия изток и тя ще бъде по-унищожителна", бяха точните думи на Халаф.
Припомняме, че през уикенда Иран и Съединените американски щати започнаха втори кръг от преговори относно иранската ядрената програма. Преговорите се осъществяват в Рим с посредничеството на Оман, като подновяването на преговорите дойде на фона на опасенията, че Техеран не е далеч от атомна бомба. ОЩЕ: САЩ и Иран подновиха преговорите: Техеран не е далеч от атомна бомба (ВИДЕО)
Лагерите в екипа на Тръмп
Сирийският журналист обясни, че има два лагера в администрацията на американския президент Доналд Тръмп.
Първото крило включва Джей Ди Ванс заедно с Стив Уиткоф, а другото е на държавния секретар и съветникът по национална сигурност Майк Уоутс. По думите му първите искат пълна забрана за Иран да обогатява уран, а другото крило настоява за военен удар.
Сценариите за развитие
Първият сценарий според анализатора е израелците да подготвят операция срещу Иран с подкрепата на САЩ. "Самият Тръмп казва че ръководството на такава операция ще го дадат на израелците.
Като втори сценарий Халаф очерта споразумение между САЩ и Иран, с което иранците да могат да обогатяват уран. Притесненията на Халаф са, че всички държави от Близкия изток ще искат това. "Самите саудици в момента искат да имат такава програма за мирни цели. Когато започват програми за мирни цели - те лесно може да се превърнат във военни", предупреди Халаф.
Той е на мнение, че израелците няма да се примирят и в момента те са доста притеснени от евентуално споразумение между Иран и САЩ.
Според него обаче Тръмп не обича да има войни, а търси сделки и в този смисъл иранците предлагат това, което самият американският президент търси. Става въпрос за инвестиционно предложение от Иран към САЩ в 9 атомни централи, които да бъдат развивани от атомната индустрия на САЩ. ОЩЕ: Ядрените преговори Иран-САЩ: Както с войната в Украйна, Тръмп е пред провал и тук