Жертвите на земетресенията в Турция вече са над 50 хиляди

20 март 2023, 16:12 часа • 1993 прочитания

Броят на жертвите след земетресенията в Турция от началото на февруари вече премина 50 хиляди души. Над 107 хиляди са ранените, обяви председателят на Агенцията за управление на бедствия и извънредни ситуации (AFAD) Юнус Сезер.

Още: Израел: Хуманитарната помощ се е превърнала в основен източник на доходи за "Хамас"

Още: Bloomberg: Путин се е съгласил да посредничи за ядрени преговори между Тръмп и Иран

Става въпрос за загиналите след двете земетресения с магнитуд над 7,5 по Рихтер на 6 февруари в региона на Кахраманмараш. Първото от тях засегна и Сирия, където жертвите също са няколко хиляди.

Юнус Сезер заяви, цитиран от местния вестник „Хюриет“, че трусовете са засегнали тежко 11 провинции.

Веднага след земетресенията се разрази скандал около некачественото строителство, което не е било подлагано на достатъчен контрол и проверки. Сега се съобщава, че са били идентифицирани 1325 заподозрени строителни предприемачи, от които 298 души са арестувани.

Още: Нетаняху заплаши „Хамас“ с невъобразими последствия, ако не освободи заложниците

Още: След лавина: Десетки хора се спасиха в метални контейнери в Индия (ВИДЕО)

Издадени са заповеди за съдебен контрол за 449 души и заповеди за арест за 305. Със заповеди за задържане са 91 души, а производствата срещу двама арестувани продължават. Установено е, че 4 от заподозрените са в чужбина, а 58 са загубили живота си. След снемане на показанията им 118 заподозрени бяха освободени, пише „Хюриет“.

ОЩЕ: Героят на Турция - кмет не разреши незаконно строителство, в града няма нито една паднала сграда (СНИМКА)

Още: Лавров похвали Тръмп и нарече Зеленски нацист

Още: Израел спира достъпа на хуманитарна помощ до Ивицата Газа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес