Западните правителства изготвят планове за емитиране на дълг, за да помогнат за финансирането на Украйна, като използват руски активи като гаранция за изплащането му. Ход, който ще принуди Москва да започне да плаща за своята инвазия, пише Financial Times.
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Според различни оценки, на Запад са замразени около 300 млрд. евро руски активи, след като Путин подпали войната в Украйна. 200 млрд. евро се счита, че са на територията и под юрисдикцията на ЕС.
Накратко за идеята
Идеята е да се вземат заеми в полза на Украйна, а замразените руски активи да са гаранция, че те ще бъдат върнати, ако Русия не се съгласи да плати нанесените от нея щети в Украйна, които по украинска оценка към момента възлизат на 1 трилион долара.
Длъжностни лица от две държави от Г-7 коментираха, че сега това е водещ вариант за отключване на замразените средства за Украйна.
Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)
Още: След опустошителното земетресение: Мианмар е изправен пред хуманитарна криза
Припомняме, че посланиците на ниво ЕС вече одобриха печалбите от замразени руски активи да отиват за Украйна. Идеята замразени руски активи да се ползват в помощ за Украйна циркулира отдавна, като САЩ са по-агресивни - вече има сондажи да се дават не просто печалбите от тези активи, а самите активи.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ново силно земетресение удари Мианмар (ВИДЕО)
Още: Вече са над 1000: Расте броят на жертвите в Мианмар (ВИДЕО)
От руска страна вече заплашиха, че ако руски активи бъдат конфискувани, ще има конфискация на западни активи в Русия. ОЩЕ: Посланиците на ниво ЕС одобриха: Печалбите от замразени руски активи отиват за Украйна
Различните мнения
Вашингтон настоява съюзниците да намерят начини да конфискуват активите на Руската централна банка на стойност 260 милиарда евро. Около 191 милиарда евро от активите на Москва се държат в Euroclear, базиран в Брюксел депозитар на ценни книжа.
Париж и Берлин изразиха особена предпазливост, тъй като са загрижени за законността, финансовата стабилност и възможните репресии. Германското правителство заяви, че подкрепя използването на възвръщаемостта, генерирана от руски активи, държани в Euroclear.
Още: "Изравяме хора с голи ръце": Жертвите на труса в Мианмар може да са хиляди (ВИДЕО)
Още: Огромен пожар в една от най-известните атракции в Абу Даби (ВИДЕО)
Берлин обаче е против изземването на основните активи. Заедно с Франция и Европейската централна банка, Германия изрази опасения, че това може да има последици за финансовата стабилност.
Британският външен министър Дейвид Камерън каза през декември, че е убеден, че може да бъде намерен законен път за изземване на руски държавни активи. ОЩЕ: Руски милиарди за Украйна: Външната комисия в Сената на САЩ подкрепи проекта
Компромисната позиция на Белгия
Белгия е насърчавала идеята за набиране на дълг срещу активите в опит да изгради компромисна позиция.
„Използването на активите като обезпечение за набиране на дълг е опит да се намери компромис между различни гледни точки около масата, както в рамките на ЕС, така и на G7“, каза служителят. ОЩЕ: Путин с указ: Да се издири имуществото на Руската империя в чужбина