Позицията на Южна Корея относно предоставянето на смъртоносна военна помощ за Киев се е променила след като стана ясно, че Северна Корея ще се намеси във войната срещу Украйна, изпращайки там свой военен контингент. Президентът Юн Сук Йол обмисля директното предоставяне на оръжия на Киев в отговор на разполагането на севернокорейските войски в помощ на руснаците на фронта. Това съобщи FT, позовавайки се на запознати източници.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)
Според американски официални лица севернокорейските военнослужещи, които може да бъдат изпратени, вероятно ще достигнат 8000, а според последните данни на украинското разузнаване оборудваните и готови да се включат във военните действия севернокорейци в момента се оценяват на 7000 души.
Опозицията и мнозинството южнокорейци се противопоставят
Южнокорейските власти все още не са обявили официално промяната на курса, тъй като само 13% от населението подкрепя преките военни доставки за Украйна, докато 66% са на мнение, че подкрепата трябва да бъде ограничена до невоенна и хуманитарна помощ.
Още: Сирски: Украинската армия в момента удържа една от най-мощните офанзиви на Русия
Още: Расте броят на жертвите на пожара в хотел в турския ски курорт
Още: Деца, изиграли младоженци в детска градина в Китай, се ожениха 20 години по-късно (ВИДЕО и СНИМКИ)
Освен това опозицията, която има мнозинство в парламента, се противопоставя на този ход. Президентът Юн "не трябва да въвлича Южна Корея в прокси война със Северна Корея ...в далечна земя", заяви Парк Чан-дае, лидер от Демократическата партия, на партиен митинг миналата седмица, твърдейки, че Южна Корея няма пряк интерес от изхода от войната. "[Въоръжаването на Украйна] е невероятно опасна идея, която третира живота на хората като пионки в игра на шах", добави той.
Сеул е натрупал уникален запас от оръжия
Южна Корея е натрупала страховит запас от оръжия, включително артилерийски снаряди, танкове, гаубици, ракети "земя-земя", тъй като от десетилетия се подготвя за евентуално подновяване на бойните действия с Пхенян.
Още: Изплашиха го фойерверките: Слон стъпка петима души в Тайланд (ВИДЕО)
Още: В Беларус си играят на избори: Започнаха гласуването за президент
Още: Зеленски иска разрешение за удари срещу контингента на КНДР в Русия
Страната е редовен участник в срещите на върха на НАТО и снабдява няколко от нейните членове. Според анализатори оръжията й са до голяма степен съвместими с тези, които вече са прехвърлени от Запада в Украйна. Досега обаче Сеул отказваше на настояванията да изпрати оръжия за Киев и се ограничаваше само до несмъртоносна помощ.
Още: Китай инсталира рекордно количество мощности за възобновяема енергия през 2024 г.
Още: "Си привика на инструктаж вицекраля на своята колония": Си Дзинпин проведе с Путин ВИДЕО разговор
Ако Сеул го направи, това може да обърне войната
"Подкрепата на Южна Корея за Украйна може да обърне хода на целия конфликт", смята Хенри Хагард, старши съветник в консултантската компания WestExec Advisors, който е бил министър-съветник по политическите въпроси в посолството на САЩ в Сеул между 2021 г. и 2023 г. По думите му това е така, защото южнокорейските фирми не само правят оръжия от световна класа, но и разполагат с капацитет да доставят оръжията много бързо, което е от съществено значение като се имат предвид нуждите на украинската армия.
Още: Заради колебанията на Запада: Професор очаква 100 000 севернокорейци в Украйна
Преди да се реши на тази стъпка обаче Сеул ще изчака изхода от президентската битка в САЩ, смятат запознати. Според един от източниците на изданието, администрацията на Юн вероятно ще настоява, че предоставянето на смъртоносна помощ не изисква подкрепата на парламента и това няма да наруши Закона за външната търговия, на основание, че въоръжаването на Украйна ще допринесе за международния мир, като помогне за прекратяване на войната.
Още: Китай държи "на каишка" Северна Корея. Ким Чен Ун ползва Путин, за да освободи агресията