Взрив в афганистанска джамия уби висш проталибански духовник и още цивилни

02 септември 2022, 14:15 часа • 1762 | прочитания

При взрив пред джамия в Афганистан загинаха висш проталибански духовник и няколко цивилни, съобщи местната полиция, цитирана от "Ройтерс".

Още: Ето кога съдът на Южна Корея ще каже за импийчмънта на президента

Още: Израелският министър на финансите подаде оставка

Експлозията е разтърсила град Херат, разположен в западната част на страната. При взрива е загинал духовникът Муджеб Рахман Ансари.

„Муджиб Рахман Ансари, заедно с част от охраната му и цивилни, са били убити на път за джамията“, заяви говорителят на полицията в Херат Махмуд Расоли. Той не съобщи колко точно са жертвите.

Снимки в социалните мрежи показаха окървавени тела, разпръснати из комплекса на джамията.

Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)

Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)

Ансари беше влиятелен проталибански духовник, известен с пламенните си речи. През юли, по време на религиозно събрание в Кабул, той призова да бъдат обезглавени онези, които извършат "и най-малкия акт срещу нашето ислямско правителство".

Представителят на талибаните Абдул Нафи Такор също потвърди за взрива, но не даде повече информация. Такор е говорител на министерството на вътрешните работи в афганистанското правителство на талибаните, което пое властта през август 2021 г. с насилствен преврат.

Талибаните твърдят, че са подобрили сигурността в страната, откакто са поели властта, но през последните месеци имаше няколко взрива, някои от които бяха насочени към оживени джамии по време на молитва.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес