Иранските сили за сигурност са стреляли по бягащи по улиците хора с оръжие, монтирано на задната част на пикап. Това се вижда от нови видеокадри в социалните мрежи, публикувани в контекста на масовите протести срещу режима.
В клипа, който е проверен от персийската служба на BBC - BBC Persian, се чуват изстрели, а превозното средство преследва хора в Банех, в северозападната провинция Кордистан. Точно там властите съсредоточават бруталните репресии срещу демонстрантите.
Horrific video from earlier tonight that shows regime forces are now using heavy machine guns mounted on the back of a pick up van as they chase and shoot protesters. This happened in the city of Baneh, in Kurdistan province. #MahsaAmini #مهسا_امینی pic.twitter.com/cl1GJ9oRv6
— Bahman Kalbasi (@BahmanKalbasi) October 13, 2022
Базираната в Норвегия организация за правата на човека в Иран определя броя на загиналите от началото на протестите на 201 души, включително 23 деца, считано към сряда. Смята се обаче, че истинската цифра е по-висока.
Трудно е да се провери броят на загиналите или пострадалите, тъй като на независимите медии е забранено да правят репортажи от вътрешността на Иран. Властите също така силно нарушават достъпа до интернет и блокират изцяло комуникационните канали с цел да възпрепятстват организацията на демонстрациите.
Те избухнаха след смъртта на 22-годишната кюрдка Махса Амини от гр. Сакез в средата на септември. Тя беше задържана от нравствената полиция заради "небрежно поставен хиджаб", после прекара три дни в кома и почина в болница в столицата Техеран. Семейството ѝ, а и международната общност, твърди, че властите са я убили с тежък побой, а режимът заявява, че причината за смъртта на Амини е "основно заболяване". Оттогава насам иранските жени поеха лидерството на протестите - свалят забрадките си и крещят "Смърт за диктатора" към върховния лидер Али Хаменей.
Разширяващият се обхват на демонстрациите може да доведе до това, че властите да не разполагат с нужните способности да ги възпрат в идните сни. Това е основният извод на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната, който подготвя анализи за случващото се в Иран всеки ден.
Вчера демонстрации се проведоха в най-малко 17 града в 12 провинции, а общо от средата на септември досега е имало протести в повече от 100 града.
Иранският режим продължава да арестува протестиращи, по-специално в провинция Кордистан. Потребители в социалните мрежи продължават да съобщават за смъртоносно насилие, използвано срещу протестиращите. Кюрдска група за защита на човешките права съобщава, че иранските власти са арестували повече от 2180 души в провинцията от 16 септември насам. Задържани са и над 30 работници от петролната и нефтохимическата промишленост, участващи в стачки и протести срещу режима от 10 октомври насам.
Върховният лидер аятолах Али Хаменей на 13 октомври помилва 1862 затворници или облекчи присъдите им, включително 218 затворници с обвинения, "свързани със сигурността". Хаменей и останалите висши служители в Иран обвиняват за протестите "враговете" САЩ, Израел и Саудитска Арабия.