Мюсюлманските страни в Близкия изток и Северна Африка посрещат празника Еид ал-Фитр, с който се поставя край на поста по време на свещения месец Рамазан.
В съседна Турция тридневният празник, който ще завърши във вторник, е известен с името Рамазан байрам и тази година се отбелязва в извънредна обстановка заради борбата с коронавируса.
Във всички 81 области на страната е въведена забрана за излизане на улицата. Тя влезе в сила в полунощ срещу събота и ще продължи до полунощ във вторник срещу сряда.
Вчера по изключение гражданите можеха да посетят най-близките магазини, пекарни и месарници, за да напазаруват. Хората могат да поръчват традиционни сладкиши и храна от някои отворени хлебопекарни.
Забраната за излизане от домовете беше обявена от президента на страната Реджеп Тайип Ердоган след правителствено заседание в понеделник.
И тази година за празника преминаването по магистрали, мостове, пътища и други е безплатно, но от това могат да се възползват само служители в спешни служби и непрекъсваеми производства, които имат право да излизат от домовете си.
Джамиите в страната ще останат затворени до следващия петък, 29 май. Единствено в джамия в Анкара се проведе обща молитва с ограничен брой присъстващи и при спазване на социална дистанция, водена от главата на управлението по религиозни дела (Диянет) Али Ербаш.
В общежития в страната вече не се намират завърнали се от чужбина турски граждани, съобщи министърът на младежта и спорта Мехмед Мухарем Касапоглу.
Срокът на карантината на всички е изтекъл и те са със семействата си за празника. От началото на евакуацията на турски граждани от чужбина в началото на Рамазан до сега почти 77 500 души бяха изолирани в ученически и студентски общежития в 76 области на страната.
Днес възрастните хора над 65 години за трети пореден път имат право да излизат от домовете си.
Първия път те можеха да прекарат навън четири часа, миналата неделя и днес могат да се разхождат по шест часа.
Празничното настроение тази година е помрачено не само заради забраната за излизане, която възпрепятства прекарването на празника с роднини и близки, но и заради икономическите затруднения на много хора.
Изследване на общината в Истанбул показва, че почти половината от домакинствата в града понастоящем нямат редовни доходи, също толкова нямат и осигуровки. Девет от 10 души не могат да си позволяват два пъти седмично месо или риба.
Вижте още:
Мюсюлманите празнуват Рамазан байрам