Стотици хиляди южнокорейски артилерийски снаряди са на път за Украйна през САЩ. Това съобщи "Уолстрийт Джърнъл" в сряда, акцентирайки върху първоначалната съпротива на Сеул срещу въоръжаването на Киев.
Още: Иран отрича някога да е планирал да убие Тръмп
Още: Арестуваха отстранения от власт президент на Южна Корея (ВИДЕО)
Позовавайки се на неназовани източници, американското издание твърди, че Южна Корея е постигнала "поверително споразумение" с Вашингтон за прехвърляне на снарядите в САЩ, за да бъдат доставени на Украйна. Миналата година Щатите поискаха артилерийска подкрепа от азиатския си съюзник.
В четвъртък говорителят на южнокорейското министерство на отбраната Чон Ха-кю заяви, че ведомството е водило разговори с Пентагона относно износа на боеприпаси, но че в материала на "Уолстрийт Джърнъл" има "неточни части". Той отказа да даде подробности.
"Имаше различни обсъждания и искания и нашето правителство ще предприеме подходящи мерки, като същевременно направи цялостен преглед на войната и хуманитарната ситуация в Украйна", заяви Чон на брифинг.
Още: Следователи в нов опит да арестуват президента на Южна Корея, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)
Още: Страховит албанец от Скопие е ключова фигура в новия режим в Сирия (СНИМКИ)
Чо заяви, че няма планове за изпращане на снаряди нито директно, нито чрез Полша, но не каза нищо за сътрудничеството със САЩ.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Associated Press: "Хамас" прие предложение за примирие в Газа и пускане на заложници
Още: Виетнам подписа споразумение за сътрудничество в ядрената сфера с руския "Росатом"
Южна Корея е основен производител на артилерийски боеприпаси, но досега изключваше изпращането на смъртоносна помощ за Украйна, позовавайки се на бизнес връзките с Русия и влиянието на Москва върху Северна Корея, въпреки нарастващия натиск от страна на Вашингтон и Европа за доставка на оръжие.
В интервю за "Ройтерс" през април президентът Юн Сук-йол сигнализира за перспективата за промяна, като заяви, че за Сеул може да е трудно да се придържа към предоставянето само на хуманитарна и финансова помощ, ако Украйна е изправена пред мащабна гражданска атака или "ситуация, която международната общност не може да одобри".
WSJ пише, че официалните лица в Сеул "се разколебали" след медийните съобщения за дискусиите в края на миналата година, но пробивът бил постигнат след посещението на Юн Сук-йол във Вашингтон преди месец за среща с президента Джо Байдън.
Още: Индия отвори стратегически тунел към граничните зони на Китай (ВИДЕО)
Още: Удар по "Хизбула": Избраха председателя на Международния съд в Хага за премиер на Ливан
ОЩЕ: NYT: САЩ смятат, че вероятно украинците стоят зад атаката с дронове срещу Кремъл