Турция заяви, че е изгонила над 40 000 бежанци, живеещи в Истанбул, и ги е изпратила обратно в провинциите, където първоначално са регистрирани.
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Кампанията, проведена от юли до края на октомври, е насочена към намаляване на броя на бежанците в най-големия град и икономически център на Турция.
Страната е домакин на около 3,6 милиона сирийски бежанци - повече от всяка друга страна, макар че технически те са само под "временна закрила", защото правителството не им предлага официален статут на бежанци.
Съгласно системата те трябва да останат в провинцията, в която първоначално са били определени, и могат да посещават други градове само с краткосрочни пропуски, пр.
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Кабинетът на кмета в Истанбул заяви, че 42 888 мигранти са били събрани от полицията и изпратени обратно в определените им провинции между юли и октомври, без да посочват националността им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
През юли беше казано, че 547 000 сирийци са официално регистрирани в Истанбул и че не се приемат нови регистрации.
Турция е изправена пред ограничени социални проблеми въпреки притока на бежанци заради осемгодишния конфликт в южната си съседка. Но икономическият спад засили напрежението и анализаторите твърдят, че проблемът с бежанците вероятно е допринесъл за изненадващото поражение на управляващата партия на изборите за кмет в Истанбул тази година.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган се стреми да разреши проблема с плановете за създаване на "безопасна зона" в Северна Сирия, в която бежанците да могат да се върнат, въпреки че групите за права поставят под съмнение реализацията на плана.
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)