Трима журналисти, осъдени за нарушаване на турския закон за държавната тайна, се върнаха в затвора във вторник, след като загубиха обжалването на присъдите си.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Процесът, започнал през 2020 г., се отнасяше за новинарски репортаж, в който се твърди, че турски разузнавач е бил убит в Либия, след като Анкара е оказала подкрепа на признатото от ООН правителство в Триполи.
През септември същата година съдът в Истанбул осъди Айдън Кезер, Ферхат Челик и Мурат Агирел, който работи за вестник "Йеничаг",на по четири години и осем месеца затвор по обвинение в нарушаване на закона за Турската разузнавателна агенция (МИТ).
Съдът осъди тогавашния главен редактор на OdaTV Баръш Пехливан и репортера Хюлия Кълънч на по три години и девет месеца по същите обвинения.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Във вторник Агирел и Пехливан съобщиха в Туитър, че се връщат в затвора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Турските медии съобщиха, че Кълънч е била затворена в западната провинция Маниса, след като е преминала през здравна проверка.
„За трети път... Тук сме, отиваме си... Сбогом засега", написа Пехливан в Туитър под селфи пред основната сграда на съда в Истанбул.
"Отново отивам в затвора, защото нарекох синовете, които бяха убити за родината, мъченици", написа Агирел в Туитър.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
"Хората, които не могат да отрекат нищо от това, което съм написал досега, си мислят, че могат да ме заглушат с несправедливост", добави той.
Турция често е обект на критики от страна на правозащитници, които твърдят, че Анкара подкопава свободата на медиите, като вкарва в затвора журналисти и закрива критични медии.
През 2021 г. „Репортери без граници“ поставиха Турция на 153-то място от 180 държави в своя индекс за свобода на печата.
Източник: АФП