Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция създава военна база в Северен Кипър

25 декември 2019, 13:21 часа • 5518 прочитания

Турция може да създаде военноморска база в турската република Северен Кипър. Група експерти проучват района, за да определят местоположението на такава база, съобщава вестник Milliyet.

Плановете за създаване на военноморска база вече бяха одобрени от Северен Кипър, като летище Гезиткале ще бъде използвано като база за турски безпилотни летателни апарати в Източното Средиземноморие.

Турският екип от експерти, който се състои от членове на турските въоръжени сили, изследва Газимауза - зона на 35 до 40 километра от пролива Искле, пише още в доклада. Целта е да се установи дали и как може да бъде направена военната база там.

Плановете включват изграждането на нови военни квартали и военноморски съоръжения, но не и склад за боеприпаси, съобщиха от турските военни сили в Северен Кипър.

Турските въоръжени сили защитават турските геоложки проучвания с подводници, дронове, въоръжени дронове и изтребители, както и със сондажни кораби в Източното Средиземноморие.

Създаването на по-малка и по-близка военноморска база в Кипър би ускорило защитата на проучванията, въпреки че понастоящем Турция използва базата си в Мармарис за това.

Очаква се военноморска база на острова да засили бързото разполагане на корабите и да ускори поддръжката, ремонта и доставката на консумативи, като същевременно позволява дългосрочно разполагане на военноморски и въздушни машини, предаде БГНЕС.

През септември 2018 г. президентът Реджеп Тайип Ердоган съобщи, че Турция може да създаде военноморска база на острова, ако е необходимо.

Премиерът на Северен Кипър Ерсин Татар заяви пред DHA, че летището на Гезиткале е било предоставено за използване на командването на Кипърските турски сили от петък, като добави, че Турция и Северен Кипър ще продължат своето сътрудничество .

Преди това Турция използваше летището Даламан в южната част на Турция, провинция Мугла.

Миналия месец на среща в Истанбул Турция и Либия подписаха две отделни споразумения след преговори между президента Реджеп Тайип Ердоган и ръководителя на президентския съвет на подкрепяното от САЩ правителство на Националното споразумение на Либия, Файес ал Сарадж. Една от сделките даде възможност на Турция да осигури както своите собствени, така и правата на Северен Кипър в Средиземноморието, като същевременно предотврати всякакви действия от други регионални държави.

Турция, като страна-гарант за Северен Кипър, извършва дейности по проучване на въглеводороди в Източното Средиземноморие с два сондажни кораба и друга техника.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес