По указание на Министерството на енергетиката на Турция в областта на селското стопанство започна изпълнението на микропроект, който предвижда от животинските отпадъци, получени от три крави, да се произвежда природен газ, достатъчен за задоволяване на еднодневните нужди на едно домакинство за готвене.
Проектът, изпратен в 17 града като пилотно проучване, има за цел да подпомогне фермерите, които не могат да достигнат до газ в селските райони, пише „Хюриет“, цитиран от БГНЕС.
Turkish Electromechanic Industries Co. (TEMSAN) е домакин на научноизследователските и развойни проучвания на микроенергийни проекти, които ще задоволяват ежедневните нужди на земеделските стопани и които се изпълняват по разпореждане на министъра на енергетиката Фатих Дьонмез.
С устройството, наречено BİOTEM, произведено от турски инженери, на фермерите, които отглеждат от една до три глави добитък, се осигурява природен газ от животински отпадъци. Устройството, чието проектиране е започнало по разпореждане на Дьонмез, произвежда 1 куб. м газ от 20 литра отпадъци на ден - количество, с което едно домакинство може да приготви три ястия на ден.
"Селяните много го харесаха и получихме положителни отзиви. Те варят и приготвят храната си с животински отпадъци", каза ръководителят на TEMSAN Фатих Йозтюрк, като добавя, че за един месец произвеждат толкова газ, колкото се получава от една голяма бутилка.
Той посочи също, че са създали система за дистанционно наблюдение, чрез която може да се измерва качеството на газа. "Това ни предоставя научни данни."
Като отбелязва, че с това устройство, което скоро ще започне да се произвежда масово, може да се произвежда и електричество, Озтюрк уточни, че има голямо търсене на устройството, особено от Африка.
TEMSAN работи и по друг проект, наречен MOBİTEM, за селските райони, където достъпът до електричество е ограничен. Целта на системата, в която се използват домашни слънчеви панели и оборудване, е земеделските стопани да могат да произвеждат електроенергия от слънцето и да напояват полетата.
Компанията е завършила и прототип на друга система, която може да зарежда батерия за един ден непрекъснато ходене, като проектът има за цел и да научи децата как се произвежда електричество чрез игри след инсталирането на системата на детски площадки.