Така се прехранва и Оу Джиуан от Шанхай. Всъщност цяло чудо е, че той въобще успява да намери време, за да разговаря с нас. Защото му плащат за брой доставки, т.е. колкото повече адреси обслужи, толкова повече пари изкарва.
"Ставам в 5 часа сутринта и работя толкова, колкото мога - понякога и до 1 часа след полунощ", разказва той в репортаж на АРД.
В дни с намаления, като акцията "Singles Day", стресът се увеличава още повече. "Тогава имам до три пъти повече работа. Всички пратки трябва да достигнат клиента в деня на поръчката. В противен случай фирмата ме глобява."
Още: Си Дзинпин пристигна във Виетнам за първи път от 6 години (СНИМКИ)
В замяна на това Оу Джиуан печели почти два пъти повече от обичайната заплата на експресните куриери, която е около 5500 юана на месец (малко над 700 евро). За Шанхай това не са много пари. В по-малките градове обаче човек донякъде може да се справи и с толкова.
Как се промени някогашната "работилница на света"
Когато Китай все още беше "работилницата на света" и се издържаше изключително от евтиното производство, мигрантският труд бе доминиращата тенденция. Стотици милиони се насочваха към градовете с техните фабрики, оставяйки само старците и децата в селата.
Но в Китай съществува и високотехнологично производство - дори и в отдалечени райони на страната. Появиха се обаче и новите проблеми. В момента това е предимно безработицата. Именно тя доведе и до възникването на нова класа - тази на експресните куриери.
Още: Китай: Срещу филипинските кораби действаме професионално
Оу Джиуан идва от провинция Хунан. "Преди бях готвач и имах малка фирма", обяснява той пред АРД. "По време на пандемията трябваше да се откажа от фирмата си. Ако имах възможност, щях да се върна към старата си работа."
84 милиона работят като куриери
Но тъкмо в това е и проблемът. Китайската икономика все още не се е възстановила от локдауните от времето на пандемията. Много китайци, дори и с добро образование, не могат да си намерят работа. Включително и завършилите университети. Затова те си търсят работа, за която не са необходими големи начални инвестиции. Шофьорите на експресни доставки имат нужда само от електрически скутер и мобилен телефон. Това е всичко.
В страната 84 милиона души работят като експресни куриери - около 11% от всички служители. Броят им рязко се е увеличил в последните години, посочва АРД.
Още: Снежни бури парализираха Китай (СНИМКИ)
"Да сте чували куриер да почива?"
Оу Джиуан и колегите му се придвижват със своите скутери през уличния трафик не съвсем без риск. "Не можете да минавате на червено. Тъй като номерата ни са регистрирани, не желая да получа глоба", казва той. "В идеалния случай това е само временна работа за мен. Всички знаем, че икономиката не върви добре. Ако тя беше по-добре, нямаше да правя доставки", сякаш се оправдава мъжът.
Това е тежка работа за малко пари. Самата тя не носи голямо признание. Да не говорим за стреса. "Чували ли сте някога за доставчик на експресни пратки в Шанхай, който да има почивка? Няма да чуете!", си отговаря сам Оу. И потегля към следващия адрес.
Източник: Дойче веле
Цената на петрола отново изненадва, ето какво ниво достигна
Путин: Готови сме за сътрудничество с Китай във военните технологии
Си ще посети Виетнам следващата седмица