Пекин продължава да оказва военен натиск, за да наложи претенциите си за суверенитет над Тайван. Министерството на отбраната на демократично самоуправляващия се остров съобщи в петък, 7 февруари, че край бреговете са открити 6 китайски балона. Те са били забелязани и следени в рамките на 24 часа до 6:00 ч. тази сутрин местно време. Заедно с балоните през същия период край Тайван са засечени 9 китайски военни самолета, 6 военни кораба и два официални кораба.
Китайски балони редовно се забелязват над водите в близост до Тайван, но петъчното число е едно от най-високите регистрирани, пише AFP.
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Факторът "Тръмп" в спора на Китай и Тайван
Макар Тайван да се нарича суверенна държава, Китай твърди, че островът е част от неговата територия. Пекин заплашва да използва сила, за да го постави под свой контрол. През последните години Китай увеличи разполагането на изтребители и военни кораби около острова и се стреми да заличи Тайван от международната сцена, като му отнема дипломатическите съюзници и го блокира на световните форуми.
Тайван е потенциално огнище на война между Китай и САЩ, които са най-важният поддръжник на острова и най-големият доставчик на оръжие.
Още: Тръмп обяви нови мита за Тайван (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Макар че САЩ са правно задължени да предоставят оръжия на Тайпе, Вашингтон отдавна поддържа „стратегическа двусмисленост“, когато става въпрос за разполагане на свои военни сили за защита на острова от китайско нападение. Стилът на дипломация на президента Доналд Тръмп обаче поражда опасения относно готовността му да защитава острова. По време на предизборната си кампания той предложи Тайван да плаща на САЩ за защита и обвини острова, че краде американската индустрия за производство на чипове.
Въпреки че през последните години Тайпе увеличи разходите за армията си, островът с население 23 млн. души все още разчита в голяма степен на продажбите на оръжие от САЩ като възпиращ фактор срещу Пекин.
Тайванският президент Лай Чинг-те се опита да застане на страната на американската администрация и да покаже ангажимента на острова да инвестира повече в собствената си отбрана. Но планът на неговото правителство за увеличаване на разходите за отбрана до рекордните 647 млрд. тайвански долара (19,7 млрд. щатски долара) през 2025 г., изглежда, е бил осуетен.
Миналия месец контролираният от опозицията парламент одобри дълбоки съкращения на националния бюджет, включително за отбрана.
Още: Саботаж в морето: Тайван обвини китайски кораб, че е прерязал подводен кабел