Председателят на борда на директорите и основател на тайванската компания, свързана с взривовете на хиляди пейджъри, при насочената срещу "Хизбула" атака в Ливан, беше разпитван до късно през нощта, след което беше освободен, предаде "Ройтерс".
Основателят на тайванската компания "Голд Аполо" (Gold Apollo) Шех Джинг-куанг заяви, че тя не е произвела устройствата, използвани при атаката, и че те са били произведени от базираната в Будапеща компания Би Ей Си (BAC), която има лиценз за използване на нейната марка.
Снимки на унищожените пейджъри, анализирани от "Ройтерс", показват формат и стикери на гърба на устройствата, които съответстват на пейджърите, произведени от "Голд Аполо", напомня БТА.
Още: Байдън: Дипломатическо решение на конфликта между Израел и Хизбула е постижимо
Късно снощи Шех отказа да отговоря на въпросите на репортерите на излизане от един от офисите на тайванската прокуратура в Тайпе. Към момента прокуратурата не е отговорила на запитване за коментар и не е направила никакво изявление относно разследването на "Голд Аполо".
Друг човек, който също бе забелязан да напуска прокуратурата, е Тереза Ву, единственият служител на дружество, наречено "Аполо Системс" (Apollo Systems). Тя също отказа да разговаря с репортерите.
По-рано тази седмица Шех заяви, че лице на име Тереза е било един от контактите му за сделката с базираната в Унгария фирма BAC. Фирмени документи показват, че компанията "Аполо Системс" е била създадена от Ву през април тази година. Към момента не е ясно каква е връзката между нейната компания и BAC.
Правителството на Тайван заяви, че разследва случилото се, а полицията е направила няколко посещения в офиса на компанията на Шех.
Още: Българската следа за пейджърите за "Хизбула": Адрес със стотици фирми (СНИМКИ)
Мир в Газа - не е вероятно при Байдън
Официални представители от САЩ вече не смятат, че споразумение за прекратяване на огъня в Газа между Израел и палестинската ислямистка групировка "Хамас" може да се очаква преди края на мандата на президента Джо Байдън през януари, 2025 година, написа снощи в. "Уолстрийт Джърнъл".
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви преди две седмици, че споразумението за прекратяване на огъня е договорено на 90%, а вицепрезидентът Камала Харис многократно е казвала, че Вашингтон работи "денонощно", за да се стигне до споразумение. САЩ и посредниците Катар и Египет от месеци правят опити за постигане на договорка за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", но не успяват да стигнат до окончателно споразумение.
Още: Нетаняху има "картбланш" за офанзива в Ливан? Индикациите се трупат една след друга