Нидерландски апелативен съд нареди на правителството да блокира целия износ на части за изтребители F-35 за Израел в рамките на 7 дни. Решението идва след уважена жалба на организации за защита на правата на човека.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
"Безспорно е, че съществува ясен риск изнесените части за F-35 да бъдат използвани за сериозни нарушения на международното хуманитарно право", посочи съдът.
Още: Анализ: Нетаняху трябва да си ходи, а войната в Газа да спре
Делото
Притежаваните от САЩ части за F-35 се съхраняват в склад в Нидерландия и след това се изпращат до няколко партньорски страни, включително Израел, чрез съществуващи споразумения за износ.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Група организации за защита на правата на човека заведоха делото, като твърдяха, че доставката на частите допринася за предполагаеми нарушения на международното право от страна на израелците във войната им с "Хамас".
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Снимка: Getty Images
В миналото нидерландските власти са заявявали, че не е ясно дали изобщо имат правомощия да се намесват в доставките, които са част от ръководена от САЩ операция за предаване на части за изтребителите за всички партньори.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Правителствените адвокати също така твърдяха, че ако нидерландците не доставят частите от склада, базиран в Нидерландия, Израел лесно би могъл да се снабди с тях от другаде, пише The Times of Israel.
Още: След поредица от удари: Десетки палестинци загинаха в Рафах (ВИДЕО)
Войната в Израел
Израел започна офанзивата си в Газа, целяща да елиминира "Хамас", след клането на терористичната групировка на 7 октомври. Тогава около 3000 терористи нахлуха през границата с Израел от Ивицата Газа по суша, въздух и море, убиха около 1200 души и взеха 253 заложници от всички възрасти под прикритието на хиляди ракети, изстреляни към израелски градове.
Огромното мнозинство от убитите при завземането на граничните общини от въоръжените лица бяха цивилни граждани, включително деца и възрастни хора. Атаките на Израел по Ивицата Газа пък са убили близо 30 000 души до момента, твърди палестинското здравно министерство, което е под контрола на "Хамас".
Още: САЩ към Израел: Операция в Рафах рискува да се превърне в катастрофа