73-годишна китайка е починала от нов вид птичи грип. Експерти твърдят, че рискът от епидемия е по-малък от нула, предаде БГНЕС.
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Жената е починала от вирус H10N8 в югоизточния китайски град Нанчан на 6 декември. Този тип вирус не е срещан при хората досега.
При бума на птичия грип с щам H7N9 в Китай най-малко 139 души се разболяха, а 45 от тях починаха. Степента на смъртност драстично намаля от края на юни до сега. Случаи на H7N9 са открити и в Хонконг и Тайван.
Жената от Нанчан е хоспитализирана на 30 ноември с тежка пневмония. Няколко дни по-късно е починала от дихателна недостатъчност и шок. Преди да се зарази с вируса, жената е ходила на местния пазар за живи домашни птици. При хората, които са били в близък контакт с жената, не са открити симптоми на грипа.
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Неназовани експерти изказват предположения, че случаят е единичен и рискът от разпространение на вируса е много малък.
Птичият грип от типа H10N8 досега не е откриван при хора. През август учени съобщиха за първия случай на предаване на вирус от типа H7N9 от човек на човек.
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Хората не трябва да изпадат в паника, защото вирусът е "ограничен и неустойчив", обясняват лекарите.