Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След трусовете в Турция: Нови притеснения за безопасността на АЕЦ "Аккую" (СНИМКИ)

16 февруари 2023, 17:32 часа • 3327 прочитания

Опустошителното земетресение от 6 февруари, което разруши хиляди сгради в много райони на Турция и Сирия, поднови дискусиите за безопасността на атомната електроцентрала, която се изгражда на южния турски бряг на Средиземно море. Информацията е на Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

Атомната централа „Аккую“ е разположена на 338 и на 394 км от епицентровете на двете силни земетресения на 6 февруари. Тя е проектирана да издържи на мощни трусове и не е претърпяла никакви щети от земетресението с магнитуд от 7,8 по Рихтер и от вторичните трусове.

От Руската държавна компания „Росатом“, която има водеща роля в проекта, информират, че централата е проектирана: „да издържи на екстремни външни влияния“ - на земетресение от девета степен. Вероятността от земетресение с такъв магнитуд в района на „Аккую“ „е приблизително веднъж на 10 хиляди години“, са казали от „Росатом“ пред Асошиейтед прес след силното земетресение от миналата седмица.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

От турското министерство са уверили, че не предвиждат преразглеждане на проекта. Според някои активисти обаче проектът създава рискове.

Андрю Уитакър, преподавател по строително инженерство в университета в Бъфало, казва, че това, че централата е разположена на западния край на Източноанадолския разлом, означава, че проектът трябва да е бил предвиден за значителни трусове. Според него все пак би било разумно да се направи нова оценка на изчисленията за сеизмичния риск на цялата инфраструктура на региона, включително на централата. „Няма причина за безпокойство, но винаги има причина да бъдем внимателни“, казва Уитакър.

ОЩЕ: В Турция пясъкът не става за бетон. Говори опитът в Студио Actualno (ВИДЕО) 

Екоактивисти от Турция и остров Кипър, който е наблизо, отново поискаха проектът да бъде прекратен. Мотивът им е, че земетресението доказва големия риск, който носи атомна централа в близост до сеизмичен район.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

От Кипърската антиядрена платформа, която обединява над 50 природозащитни групи и от двете страни на разделения остров, „призоваха всички политически партии, научни и природозащитни организации да обединят усилията си и да окажат натиск върху турското правителство да прекрати плановете си за АЕЦ „Аккую“.

Кипърският евродепутат Димитрис Пападакис попита Европейската комисия какви са непосредствените действия, които ще предприеме за прекратяване на проекта.

Според Световната ядрена асоциация пък атомните електроцентрали са проектирани да издържат на земетресения и да се изключват безопасно в случай на силни трусове. Те изтъкват, че около 20% от централите са разположени в зони със значителна сеизмична активност. Аварията във „Фукушима” повиши изискванията – тогава цунами повреди АЕЦ „Даичи“ и доведе до разтопяването на три реактора и освобождаването на опасни дози радиация.

ОЩЕ: Геолог предсказал труса в Турция и Сирия три дни по-рано

Според „Росатом“ проучване на турската служба по извънредните ситуации показва, че АЕЦ „Аккую“, разположена на около 95 км от северния бряг на Кипър, се намира в зона от пета степен по отношение на сеизмичния риск, т.е. в един район с най-висока сигурност в това отношение. Компанията подчертава, че реакторите ВВЕР-1200 отговарят на изискванията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), приети след аварията във Фукушима.

По информация на Асошиейтед прес възраженията срещу АЕЦ „Аккую“ имат и политически измерения. Република Кипър обвинява Турция, че се опитва да облекчи енергийната зависимост на кипърските турци от признатото кипърско правителство, за да затвърди разделението на острова. Според турските планове кипърските турци ще се снабдяват с електроенергия от Турция чрез подводен кабел. Подводен водопровод вече снабдява Северен Кипър с вода от Турция.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес