Сирия е изразила готовност да предостави на Организацията за забрана на химическите оръжия достъп до правителствената авиобаза "Шайрат", която беше обстреляна с ракети "Томахоук" от САЩ в края на миналата седмица. Достъпът до базата е необходим, за да се провери за наличието на зарин, който според Запада е бил използван при нападението в град Хан Шейхун. Това постоянният представител на Сирия в ООН Башар Джафари пред Съвета за сигурност на световната организация.
Още: На ръба на ядрена война заради масово убийство (ВИДЕО)
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Той каза още, че Дамаск е изпратил писмо до генералния директор на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) Ахмет Юзюмджу с молба "да изпрати безпристрастна и професионална мисия в Хан Шейхун и при авиобазата "Шайрат", за да се установи какво точно се е случило."
Новината е факт, след като малко преди полунощ българско време Русия наложи вето на проекторезолюцията на ООН, която изискваше именно сирийското правителство да сътрудничи при разследването на предполагаемата химическа атака в Идлиб, за която Запада обвини режима на Башар Асад. Така за осми път Русия блокира резолюция на СС на ООН, касаеща Сирия.
Великобритания, Франция и САЩ представиха мерки в отговор на предполагаемата атака с газа зарин в Хан Шейхун на 4 април, при която загинаха 87 души, включително 31 деца. Китай, който също може да налага вето в Съвета, се въздържа при гласуването. Същото сториха Казахстан и Етиопия.
Още: "Ще ги преследваме до края на света": Индия с нови мерки срещу Пакистан след терора в Кашмир
Още: 110 години от масовото изтребление над арменците в Османската империя
Предложената резолюцията целеше да осъди предполагаемото нападение и изразяваше пълната подкрепа на Съвета към разследващите от "Организацията за забрана на химическите оръжия" (ОЗХО). С нея сирийското правителство щеше да бъде задължено да предостави всички планове на полетите, логове и друга сходна информация за проведените военни операции на 4 април. Освен това Сирия трябваше да предаде имената на командирите на всички въздухоплавателни средства и да предостави на следователите на ООН достъп до сирийските въздушните бази.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали