Китайският президент Си Дзинпин категорично се противопостави на критиките към Пекин относно близките отношения с Русия по време на войната в Украйна.
Още: Израелски министър напуска правителството, ако бъде прието примирието с "Хамас"
Още: Гутереш пристигна на посещение в Ливан
Още: Китай е поел ангажимент да не продава оръжие на Русия, твърди Макрон
Си иска "да не се прехвърля отговорност към трета страна"
По време на двудневното си посещение във Франция, където бе посрещнат от колегата си Еманюел Макрон, Си заяви, че „сме против кризата да се използва за прехвърляне на отговорност върху трета страна, за опетняване на нейния имидж и за разпалване на нова студена война“. Китай „не е в основата на тази криза, нито е страна в нея, нито участник“, добави още президентът на азиатската държава.
Този коментар сякаш бе насочен към САЩ, които смятат, че Пекин, освен че купува огромни количества руски нефт и газ, продължава да подпомага войната на Москва в Украйна, предоставяйки сателитни снимки на руските сили заедно с части за изтребители, микрочипове и други стоки с двойна употреба, включително нитроцелулоза.
Още: Знаменитост от Боливуд е наръган с нож от крадец в дома си
Още: Иран: Илон Мъск не е помогнал за освобождаването на Чечилия Сала
Повече по темата за нитроцелулозата вижте тук: Китай може доста лесно да определи кой ще спечели в Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът на Нетаняху: "Хамас" в последния момент се отказва от някои клаузи и бави примирието
Още: Три фази на примирие: За какво точно се договориха Израел и "Хамас"? (ВИДЕО)
Макрон и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен оказаха натиск върху Си да използва влиянието си върху Москва, за да сложи край на войната. Китайският президент ще приеме руския диктатор Владимир Путин в Пекин по-късно този месец. Китай и Русия имат партньорство "без граници", обявено от Си и Путин малко преди диктаторът да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г.
Любопитното е, че Макрон не повдигна въпроса за евентуално изпращане на френски военни в Украйна, пише The New York Times.
Още: Франция категорично отрече да е изпращала свои военни в Украйна: Жертви сме на дезинформация
Още: Борисов приветства споразумението за прекратяване на огъня в Газа
Още: Шарени балони полетяха в небето над Индия (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Натиск от Макрон и Фон дер Лайен
„Без сигурност за Украйна не може да има сигурност за Европа“, каза Макрон на Си, но подчерта, че Франция не е във война с Русия или с нейния народ и не се стреми да свали режима на Путин. Макрон добави, че Франция и Китай „трябва да поддържат близък диалог“ по отношение на войната в Украйна.
Фон дер Лайен пък заяви, че Пекин трябва да „използва цялото си влияние върху Русия, за да прекрати агресивната си война срещу Украйна“. Тя добави, че Си Дзинпин е изиграл „важна роля за деескалацията на безотговорните ядрени заплахи от страна на Русия“. Изрази увереност, че китайският лидер ще продължи да прави това на фона на продължаващите ядрени заплахи на Путин.
"Необходими са повече усилия за ограничаване на доставките на стоки с двойна употреба за Русия, които попадат на бойното поле“, каза още председателят на ЕК. „И като се има предвид екзистенциалният характер на заплахите, произтичащи от тази война, както за Украйна, така и за Европа, това наистина се отразява на отношенията между ЕС и Китай".
Още: Русия със заплахи към Франция и F-16, пак дрънка ядрено оръжие
На отделна френско-китайска бизнес среща на върха, на която присъстваха висши мениджъри, Си Дзинпин заяви: "Между нашите две страни няма геополитическо напрежение, нито някакъв фундаментален конфликт".
Си Дзинпин и Макрон призоваха съвместно за „олимпийско примирие“ - спиране на всички бойни действия във всички конфликти по света по време на Летните олимпийски игри в Париж от 26 юли до 11 август 2024 г.
Още: Си Дзинпин: Светът навлиза в период на сътресения и промени