Китайският президент Си Дзинпин заяви, че Китай и Русия трябва да "поемат правилната посока на реформата на глобалното управление". Пекин и Москва увеличиха икономическото сътрудничество и дипломатическите си контакти през последните години, като те станаха още по-силни след нахлуването на Русия в Украйна миналата година.
Си Дзинпин проведе среща в Пекин с Валентина Матвиенко, председател на Съвета на федерацията - горната камара на руския парламент, съобщи държавната телевизия CCTV. Китайският президент посочи, че развитието на отношенията е "стратегически избор, направен от двете държави въз основа на фундаменталните интереси на техните страни и народи".
"Двете страни също така трябва да засилят комуникацията и сътрудничеството в рамките на многостранни механизми като Шанхайската организация за сътрудничество и страните от БРИКС, да водят правилната посока на реформата на глобалното управление и да защитават общите интереси на страните с нововъзникващи пазари и развиващите се страни", добави Си, цитиран от БГНЕС.
Пекин твърди, че заема неутрална страна във войната, но отказът да осъди инвазията накара много от съюзниците на Киев да обвинят Китай, че фаворизира Русия.
Матвиенко заяви, че стратегическото партньорство между Пекин и Москва "е достигнало най-високото ниво в историята и продължава да се развива стабилно". Тя добави, че посещението на Си в Москва през март, където той се срещна с колегата си Владимир Путин, издирван от Международния наказателен съд в Хага за системно депортиране на украински деца, е "вляло силен импулс в по-нататъшното развитие на руско-китайските отношения".
Си Дзинпин уточни, че Китай е "готов да продължи да работи с Русия за развитието на всеобхватно стратегическо партньорство за взаимопомощ, дълбока интеграция, иновации и приобщаващо сътрудничество в новата ера".
ОЩЕ: "Ройтерс": Икономическото партньорство между Русия и Китай вече е в риск