Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сериозен спад на сключените бракове в Китай през 2024 г. Какви са причините?

10 февруари 2025, 10:08 часа • 399 прочитания

Миналата година в Китай броят на сключените бракове е намалял с една пета, което е последният признак за продължаващите демографски предизвикателства. Според данни, публикувани от Министерството на гражданските въпроси, през 2024 г. в страната са се регистрирали 6,1 млн. двойки, които са сключили брак, в сравнение със 7,7 млн. през предходната година.

Стимул за раждаемост: Японски политик предложи да се премахва матката на 30-годишните жени

Спадът

Спадът от 20,5 % съвпада с третата поредна година на общ спад на населението в Китай, който през 2023 г. беше изпреварен от Индия като най-многолюдната държава в света, предаде АФП. Населението на Китай от 1,4 млрд. души понастоящем бързо застарява, като в края на миналата година почти една четвърт от хората са на възраст 60 и повече години. Демографските тенденции поставят нови предизвикателства пред властите в страната, която отдавна разчита на огромната си работна сила като двигател на икономическия растеж. Намаляването на броя на браковете се случва въпреки просемейната кампания, която Пекин провежда през последните години и която включва различни субсидии и послания, насърчаващи хората да имат деца.

Още: В Китай хуманоидни роботи излязоха по улиците да патрулират с полицаите (ВИДЕА)

Причините

Експертите обаче твърдят, че по-високите разходи - особено за образование и грижи за децата – и натовареният пазар на труда, който очаква току-що завършилите студенти, са сред факторите, които обезкуражават бъдещите родители. „Ако не разчитам на родителите си, просто няма да мога да си позволя да си купя къща, а сключването на брак също е огромен разход“, коментира потребител на китайския сайт за микроблогове Weibo под новина за данните.

„Тази година изведнъж почувствах, че да си свободен също е доста добре. Няма толкова голям натиск, сам печеля и харча парите си“, добави потребителят. През 80-те години на миналия век Пекин наложи строга „политика на едно дете“, тъй като се появиха опасения за пренаселеност, предаде БГНЕС.

Още: Сърбия се е стопила с над половин милион души за 12 години

Промяната

Правилото беше прекратено едва през 2016 г. През 2021 г. на двойките беше разрешено да имат три деца, но вече започнаха да се появяват признаци за демографски обрат в Китай. Намаляващите бракове във втората по големина икономика в света заплашват да засилят натиска през следващите години върху пенсиите и системата на общественото здравеопазване. С дългоочаквана стъпка Пекин обяви през септември, че постепенно ще повиши законоустановената пенсионна възраст, която досега беше една от най-ниските в света - 60 години.

Населението на Китай намалява, икономиката на страната расте

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес