Товарен кораб под руски флаг, за който се подозира, че превозва балистични ракети от Иран, е бил заснет на сателитни снимки. Той е акостирал на пристанище в Русия преди седмица, на 4 септември.
Украински източник заявява пред Sky News, че корабът Port Olya 3 е пренесъл около 220 балистични ракети с малък обсег през Каспийско море - доста пряк воден маршрут между Руската федерация и Ислямската република. Източникът добавя, че целта е ракетите да бъдат използвани във войната в Украйна.
Иран и Русия официално отричат да е имало доставка на балистични ракети за Москва, но ирански депутат вече призна, че такава пратка е станала факт. Financial Times писа, че става въпрос за над 200 ракети. Няколко западни държави вече наложиха санкции на Техеран по този повод, а Port Olya 3 е сред корабите в последния списък с наказателни мерки на САЩ.
Още: САЩ налагат санкции на Иран заради балистичните ракети, пратени на Русия
От Амирабад до Астрахан - сателитите хващат всичко
Сателитни снимки, анализирани от екипа на Sky News Data & Forensics, показват кораба на 4 септември в пристанище Оля в района на Астрахан - град в Южна Русия, на брега на Каспийско море.
Satellite imagery has captured a Russian cargo ship, "Port Olya 3," suspected of transporting ballistic missiles from Iran to Russia. The vessel arrived at Russia's Port Olya on September 4, 2024, after leaving Iran's Amirabad port six days earlier. Ukrainian sources claim the… pic.twitter.com/fLUiqRvyZX
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) September 11, 2024
Данните от проследяването на кораба показват, че Port Olya 3 е бил в иранското пристанище Амирабад само шест дни по-рано, на 29 август.
След пристигането си в Русия се предполага, че балистичните ракети Fateh-360, които са с обсег на действие над 110 км, са били натоварени на голям товарен влак. Не е ясно в каква посока са поели. Украинският източник заявява, че се предполага, че те ще бъдат изпратени на военен полигон "Ашулук" за тестове и допълнително обучение, преди да бъдат използвани на бойното поле.
Още: "Драматична ескалация": САЩ с първа реакция на балистичните ракети от Иран за Русия
Снимката на кораба в пристанището, заснета от сателит на Maxar, е направена в 06:51 българско време на 4 септември. Два дни по-късно друга сателитна снимка показва, че плавателният съд е напуснал пристанище Оля. От 29 август насам не са предоставяни никакви данни. Шест дни след последното споделяне на позицията корабът пристига в руското пристанище. Редовно виждаме как корабите изключват проследяването си, за да прикрият движението си. Транспондерите на AIS се изискват от Международната морска организация на всеки кораб с брутно тегло 300 или повече тона.
Още: След САЩ: Лондон, Париж и Берлин удрят по Иран заради балистичните ракети
В Каспийско море има все повече кораби с изключени транспондери - Иран и Русия продължават да търгуват с оръжия. Тази стратегия е наречена „тъмни пристанищни посещения“, пише Sky News. Наличните ограничени данни за проследяване показват, че Port Olya 3 редовно пътува между Иран и Русия.
Още: МВнР на Украйна: Дълбоко обезпокоени сме заради прехвърлянето на ирански ракети на Русия